O'zbekistonda pensiyalarni hisoblashning yangi formati paydo bo'ladi
Pensiya sug’urtasi xizmatlari pensiya tizimiga axborot texnologiyalarini joriy etish orqali asta-sekin interaktiv formatga o’tkaziladi. Barcha ma’lumotlar vazirliklar va idoralarning elektron ma’lumotlar bazalaridan olinadi.
Aholiga davlat xizmatlari markaziga to’g’ridan-to’g’ri yoki onlayn muloqot orqali yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (YIDXP) orqali murojaat qilish imkoniyati beriladi.
2025-yil 1-martdan boshlab pensiya yoshiga etgan har bir kishi uchun pensiyalar avtomatik ravishda tayinlanadi. Buning uchun siz hujjatlarni topshirishingiz yoki pensiya jamg’armasi organlariga murojaat qilishingiz shart emas. Pensiya tayinlash to’g’risidagi ma’lumotlar mavjud elektron ma’lumotlar bazalaridan yig’iladi.
Pensiya yoshiga etgan fuqarolarga pensiya tayinlash va uning miqdori to’g’risida ma’lumot bilan SMS yuboriladi. Pensiya olmasdan yoki uning miqdoriga rozi bo’lmagan holda mehnat faoliyatini davom ettirishni istagan odamlarga pensiya tayinlashni avtomatik ravishda to’xtatib turish huquqi beriladi. Agar pensiya yoki uning miqdorini hisoblash to’g’risida savollar tug’ilsa, shaxs muammoni hal qilish uchun pensiya jamg’armasining tuman bo’limiga murojaat qilishi mumkin.

В Узбекистане появится новый формат начисления пенсий
Услуги по пенсионному страхованию постепенно переведут в интерактивный формат путем внедрения в пенсионную систему информационных технологий. Вся информация будет поступать из электронных баз данных министерств и ведомств.
Населению будет предоставлена возможность обращаться в Центр государственных услуг напрямую или посредством онлайн-общения через Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ).
С 1 марта 2025 года пенсии будут назначаться автоматически для всех, кто достиг пенсионного возраста. Для этого не нужно будет подавать документы или обращаться в органы Пенсионного фонда. Информация для назначения пенсии будет собираться из уже существующих электронных баз данных.
Гражданам, которые достигли пенсионного возраста, будут отправлять СМС с информацией о назначении пенсии и её размере. Людям, желающим продолжить трудовую деятельность без выхода на пенсию или не согласным с её размером, предоставлено право приостановить назначение пенсии автоматически. При возникновении вопросов о начислении пенсии или её размерах, лицо сможет обратиться в районный отдел Пенсионного фонда для разрешения проблемы.