O‘zbekistonda energiya resurslari ustidan nazorat kuchaytiriladi
O‘zbekistonda energiya resurslaridan noqonuniy foydalanishga qarshi kurashish bo‘yicha yangi chora-tadbirlar joriy etilmoqda, deb Energetika vazirligi matbuot xizmati xabar berdi. Prezidentning 2025-yil 10-fevraldagi PF-20-sonli Farmonida ushbu sohada davlat nazoratini takomillashtirish ko‘zda tutilgan tegishli o‘zgartirishlar belgilangan.
Hujjat yoqilg‘i-energetika resurslarini nooqilona iste’mol qilish, ulardan noqonuniy va samarasiz foydalanish holatlarini aniqlashga, shuningdek, sifatsiz yoqilg‘i sotilishi ustidan nazorat mexanizmlarini soddalashtirish maqsadiga qaratilgan.
Unga ko‘ra, Elektr energiyasi, neft mahsulotlari va gazdan foydalanishni nazorat qilish inspeksiyasi (“O‘zenergoinspeksiya”) tomonidan o‘tkaziladigan tekshiruvlar sutkaning istalgan vaqtida amalga oshirilishi mumkin. Bunda tekshiruv haqidagi ma’lumotlar tekshiruv boshlangandan so‘ng 24 soat ichida “Yagona davlat nazorati” tizimida ro‘yxatdan o‘tkazilishi shart.

В Узбекистане усилят контроль за энергоресурсами
В Узбекистане вводятся новые меры по противодействию незаконному использованию энергоресурсов, сообщила пресс-служба Минэнерго. Соответствующие изменения закреплены в Указе Президента № ПФ-20 от 10 февраля 2025 года, предусматривающем совершенствование государственного контроля в этой сфере.
Документ направлен на выявление случаев нерационального потребления топливно-энергетических ресурсов, их незаконного и неэффективного использования, а также на упрощение механизмов контроля за реализацией некачественного топлива.
Согласно поправкам, проверки, проводимые Инспекцией по контролю за использованием электроэнергии, нефтепродуктов и газа (Узэнергоинспекцией), теперь могут осуществляться в любое время суток. При этом информация о проверке должна быть зарегистрирована в системе «Единый государственный контроль» в течение 24 часов после её начала.
Принятые меры позволят повысить эффективность контроля за добычей, производством, переработкой, транспортировкой, хранением, поставкой и потреблением энергоресурсов, а также усилить борьбу с их незаконным использованием.