Toshkentda ayollarning biznes va ilm-fandagi o‘rni haqida forum o‘tkazildi
Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida Xalqaro ilm-fan sohasidagi ayollar va qizlar kuni munosabati bilan “Ayollar, biznes va innovatsiyalar” mavzusida xalqaro forum bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi axborot xizmati xabar bermoqda. Tadbirda Bosh vazir o‘rinbosari — Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Zulayho Mahkamova, universitet rektori To‘lqin Teshaboyev va BMTning “Ayollar” tuzilmasining O‘zbekistondagi menejeri Seren Gyuven ishtirok etdilar.
Forum iqtidorli talaba qizlarning ilmiy va innovatsion loyihalari ko‘rgazmasi bilan boshlandi. Tadbir davomida Zulayho Mahkamova O‘zbekistonda ayollarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan imkoniyatlar va tashabbuslar haqida ma’ruza qildi. Uning aytishicha, so‘nggi yetti yilda 5247 nafar ayol fan doktori va falsafa doktori ilmiy darajasini olgan, bugungi kunda esa ilm-fan sohasida 5000 ga yaqin ayol olima faoliyat yuritmoqda. 14 mingdan ortiq ayol oliy o‘quv yurtlarida ilmiy va pedagogik ish bilan shug‘ullanmoqda.
Shuningdek, u tayanch doktoranturaga qabul qilinayotgan qizlar uchun har yili qo‘shimcha 300 ta o‘rin ajratilayotganini ta’kidladi. Umuman olganda, mamlakatimizdagi ilmiy xodimlarning 48 foizini ayollar tashkil etsa-da, ilmiy loyihalarning atigi 26 foizida ular rahbar sifatida ishtirok etmoqda.
Forum yakunida qizlarning ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish, ularning tashabbuskorligini rivojlantirish, yoshlarning ilm-fan, biznes va innovatsiya sohalarida samarali hamkorlik qilishlari uchun shart-sharoitlar yaratish bo‘yicha ishlarni kuchaytirish zarurligi ta’kidlandi.

В Ташкенте прошёл форум о роли женщин в бизнесе и науке
В Ташкентском государственном экономическом университете состоялся международный форум «Женщины, бизнес и инновации», приуроченный к Международному дню женщин и девушек в науке, сообщает информационная служба Комитета по делам семьи и женщин. В мероприятии приняли участие заместитель Премьер-министра — председатель Комитета по делам семьи и женщин Зулайхо Махкамова, ректор университета Толкин Тешабаев и менеджер Структуры «ООН-женщины» в Узбекистане Серен Гювен.
Форум начался с выставки научных и инновационных проектов талантливых студенток. В ходе мероприятия Зулайхо Махкамова выступила с докладом о возможностях и инициативах, направленных на поддержку женщин в Узбекистане. По её словам, за последние семь лет 5247 женщин получили степени доктора наук и доктора философии, а сегодня в научной сфере трудятся около 5000 женщин-учёных. Более 14 000 представительниц работают в вузах, занимаясь научной и педагогической деятельностью.
Она также отметила, что ежегодно выделяются дополнительные 300 мест для девушек, поступающих в базовую докторантуру. В целом женщины составляют 48% научных работников страны, однако лишь в 26% научных проектов они участвуют в качестве руководителей.
По итогам форума прозвучал призыв к усилению работы по повышению общественно-политической активности девушек, развитию их инициативности и созданию условий для успешного сотрудничества молодёжи в сфере науки, бизнеса и инноваций.