O‘zbekistonda “Toza qo‘llar” dasturi ishga tushirilmoqda
2025-yil 1-maydan O‘zbekistonda aholi, ayniqsa, yoshlar uchun sanitariya-gigiyena sharoitlarini yaxshilashga qaratilgan “Toza qo‘llar” dasturi amalga oshiriladi. Loyihaning tashabbuskori Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi bo‘ldi. Ushbu tashabbus O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston-2030” strategiyasini “Atrof-muhitni muhofaza qilish va “yashil” iqtisodiyot yili‘da amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida‘gi Farmoni loyihasiga kiritilgan.
Dastur mamlakatda sanitariya-gigiyena holatini yaxshilash bo‘yicha keng qamrovli chora-tadbirlarni o‘z ichiga oladi. Sog‘liqni saqlash va ta’lim muassasalari zarur gigiyenik vositalar bilan ta’minlanadi. Shuningdek, sanitariya xonalarining texnik holatini modernizatsiya qilish, jumladan, yangi obyektlarda bunday xonalarni binolar ichida majburiy ravishda joylashtirish rejalashtirilmoqda. Bundan tashqari, umumiy ovqatlanish korxonalari va boshqa jamoat muassasalari sifatli sanitariya-gigiyena vositalaridan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
2025-yil 1-avgustgacha Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti va BMT xalqaro ekspertlari ishtirokida tayyorlangan “2025-2028-yillarda O‘zbekistonda sanitariya-gigiyena tizimini takomillashtirish” dasturi Vazirlar Mahkamasiga taqdim etiladi.

В Узбекистане запускают программу «Чистые руки»
С 1 мая 2025 года в Узбекистане начнётся реализация программы «Чистые руки», направленной на улучшение санитарно-гигиенических условий для населения, особенно для молодёжи. Инициатором проекта выступил Комитет санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья. Данная инициатива включена в проект Указа Президента Республики Узбекистан «О Государственной программе по реализации Стратегии „Узбекистан-2030“ в Год охраны окружающей среды и „зелёной“ экономики».
Программа предполагает комплексные меры для улучшения санитарно-гигиенической обстановки в стране. Учреждения здравоохранения и образования будут обеспечены необходимыми гигиеническими средствами. Также планируется модернизировать техническое состояние санитарных помещений, включая обязательное размещение таких помещений внутри зданий в новых объектах. Кроме того, предприятия общественного питания и другие общественные учреждения получат доступ к качественным санитарно-гигиеническим средствам.
До 1 августа 2025 года в Кабинет Министров внесут программу «Улучшение санитарно-гигиенической системы Узбекистана в 2025–2028 годах», подготовленную с участием международных экспертов из Всемирной организации здравоохранения и ООН.
Реализация программы позволит не только повысить уровень санитарных условий, но и укрепить здоровье населения, улучшить санитарно-эпидемиологическую ситуацию в стране и поддержать стандарты «зелёной» экономики.