Toshkentdagi ixtisoslashtirilgan maktab-internatda alohida ehtiyojli bolalar uchun bayram o‘tkazildi
Oliy Majlis Senatining Fan, ta’lim va sog‘liqni saqlash masalalari qo‘mitasi a’zolari Toshkent shahridagi alohida ta’lim ehtiyojlari bo‘lgan bolalar uchun 103-sonli ixtisoslashtirilgan maktab-internatda o‘tkazilgan ma’naviy-ma’rifiy tadbirda ishtirok etishdi.
Ushbu maktabda aqliy rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan 288 nafar bola ta’lim olmoqda, ulardan 51 nafari ota-ona qaramog‘idan mahrum. Ular bilan 66 nafar o‘qituvchi va 30 nafar tarbiyachi ishlaydi, ta’lim-tarbiya beradi.
O‘quvchilarni kelgusi hayotga tayyorlashga alohida e’tibor qaratiladi. Bu yerda bolalarning jamiyatga moslashishiga yordam beradigan kasb-hunarlarga o‘qitish yo‘lga qo‘yilgan. O‘quvchilar duradgorlik va chilangarlik, tikuvchilik, oshpazlik hamda ijtimoiy va kasbiy sohalarda talab yuqori bo‘lgan boshqa hunarmandchilikni o‘rganadilar.
Tadbir 3 dekabrda nishonlanadigan Xalqaro nogironlar kuniga bag‘ishlandi. Mehmonlar va ishtirokchilar uchun o‘quvchilar bayram dasturini tayyorlashdi. Senat qo‘mitasi raisi Bahrom Abdullayev so‘zga chiqib, davlat tomonidan nogironligi bo‘lgan bolalarning ta’lim olish imkoniyatlarini ta’minlash va ularning ijtimoiy moslashuviga alohida e’tibor qaratilayotganini ta’kidladi. U o‘quvchilarga kasb-hunarlarni muvaffaqiyatli egallashlarini va ishonchli kelajakka ega bo‘lishlarini tiladi.
Tadbir yakunida bolalarga esdalik sovg‘alari topshirildi va har bir bolaga ko‘rsatilayotgan qo‘llab-quvvatlash hamda e’tiborning ahamiyati ta’kidlandi.

В специализированной школе-интернате Ташкента прошёл праздник для детей с особыми потребностями
Члены Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам науки, образования и здравоохранения приняли участие в духовно-просветительском мероприятии, проведённом в специализированной школе-интернате № 103 города Ташкента для детей с особыми образовательными потребностями.
В этой школе обучаются 288 детей с отклонениями в умственном развитии, из которых 51 ребёнок остался без родительского попечения. С ними работают 66 учителей и 30 воспитателей, обеспечивая воспитание и обучение.
Особое внимание уделяется подготовке учащихся к будущей жизни. Здесь организовано обучение профессиям, которые помогут детям адаптироваться в обществе. Учащиеся осваивают плотницкое и слесарное дело, швейное мастерство, кулинарию и другие ремёсла, востребованные в социальной и профессиональной сферах.
Мероприятие было приурочено к Международному дню инвалидов, который отмечается 3 декабря. Для гостей и участников учащиеся подготовили праздничную программу. Председатель Комитета Сената Бахром Абдуллаев выступил с речью, отметив, что государство уделяет особое внимание обеспечению доступа к образованию для детей с инвалидностью и их социальной адаптации. Он пожелал школьникам успешного овладения профессиями и уверенного будущего.
В завершение мероприятия детям вручили памятные подарки, подчеркнув значимость поддержки и внимания к каждому ребёнку.