Prezident BAA bilan hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qildi
Shavkat Mirziyoyev Birlashgan Arab Amirliklarining sanoat va ilg‘or texnologiyalar vaziri Sulton Ahmad Al-Jobir hamda energetika va infratuzilma vaziri Suhayl Muhammad Al-Mazruiydan iborat delegatsiyasi bilan uchrashdi.
Muzokaralarda O‘zbekiston va BAA o‘rtasidagi munosabatlar yuqori darajaga ko‘tarilgani ta’kidlandi. Mamlakatlar o‘rtasidagi savdo hajmi, qo‘shma korxonalar soni va aviaqatnovlar ko‘paymoqda. Amirliklarning yetakchi kompaniyalari O‘zbekistondagi taxminan 20 milliard dollarlik loyihalarda ishtirok etmoqda.
Hamkorlikning asosiy yo‘nalishlaridan biri “yashil” energetika bo‘ldi. Bugun Navoiy viloyatida Masdar kompaniyasi tomonidan qurilgan 500 megavatt quvvatli shamol elektr stansiyasi ishga tushirildi. Ushbu kompaniya ishtirokida so‘nggi yillarda O‘zbekistonda umumiy quvvati 1,5 gigavatt bo‘lgan elektr energiyasi ishlab chiqarish inshootlari foydalanishga topshirildi.
Shuningdek, energetika, neft-gaz va kimyo tarmoqlari, kon-qazish sanoati, hamda suv ta’minoti va chiqindilarni qayta ishlash sohalarida yangi loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.

Президент обсудил развитие сотрудничества с ОАЭ
Шавкат Мирзиёев встретился с делегацией Объединённых Арабских Эмиратов, в которую вошли министр промышленности и передовых технологий Султан Ахмед Аль Джабер и министр энергетики и инфраструктуры Сухайль Мухаммед Аль Мазруи.
На переговорах было отмечено, что отношения между Узбекистаном и ОАЭ вышли на высокий уровень. Увеличиваются объёмы торговли, число совместных предприятий и рейсов между странами. Ведущие эмиратские компании участвуют в проектах в Узбекистане на сумму около 20 млрд долларов.
Одним из ключевых направлений сотрудничества стала «зелёная» энергетика. Сегодня в Навоийской области запущена ветряная электростанция мощностью 500 мегаватт, построенная компанией Masdar. С её участием за последние годы в Узбекистане введены объекты генерации электроэнергии общей мощностью 1,5 гигаватта.
Также обсуждалась реализация новых проектов в энергетике, нефтегазовой и химической отраслях, добывающей промышленности, а также в сферах водоснабжения и переработки отходов.