Toshkentda 180 dan ortiq ko'chalar qayta nomlanadi
Uchtepa tumani hokimligi tumanning ba’zi ko’chalariga yangi nomlar berish va ularning nomini o’zgartirishni taklif qildi. Taklif Toshkent shahrining geografik obyektlariga nom berish va nomini o’zgartirish masalalari bo’yicha komissiyaga yuborildi.
“Geografik ob’ektlarning nomlari to’g’risida” gi qonunga muvofiq, qaror qabul qilishdan oldin mahalliy aholining fikrini bilish kerak. Toshkent shahar hokimligi Uchtepa tumani ko’chalarining yangi nomlari va qayta nomlanishi to’g’risida o’z fikrini bildirishga taklif qilmoqda. Buni saytda ovoz berish orqali amalga oshirish mumkin geonom.tashkent.uz 20 avgustdan 3 sentyabrgacha yoki og’zaki telefon orqali, yozma ravishda pochta orqali, shuningdek elektron pochta orqali murojaat qilish orqali.
Ovoz berish doirasida 187 ta ko’cha nomini o’zgartirish rejalashtirilgan. Masalan, Izza ko’chasining bir nechta yo’llari alohida nomlarga ega bo’lishi mumkin, boshqalari esa mavjud yoki yangi ko’chalar bilan birlashadi. Shuningdek, Zarafshon ko’chasini qayta nomlash va Bogiston ko’chasini ikkiga bo’lish rejalashtirilgan.

В Ташкенте переименуют более 180 улиц
Хокимият Учтепинского района предложил присвоить новые названия и переименовать некоторые улицы района. Предложение было направлено в комиссию по вопросам присвоения наименований и переименования географических объектов города Ташкента.
Согласно закону «О наименованиях географических объектов», перед принятием решения необходимо узнать мнение местных жителей. Хокимият Ташкента приглашает выразить свое мнение о новых названиях и переименовании улиц Учтепинского района. Это можно сделать, проголосовав на сайте geonom.tashkent.uz с 20 августа по 3 сентября или же обратившись устно по телефону, письменно по почте, а также отправив электронное письмо.
В рамках голосования планируется переименовать 187 улиц. Например, несколько проездов улицы Изза могут получить отдельные названия, а другие объединятся с существующими или новыми улицами. Также планируется переименование улицы Зарафшан и разделение улицы Богистан на две.