Senatda yo'l harakati qoidalarini buzganlik uchun jazolarni kuchaytirish taklif qilindi
Senatning mudofaa va xavfsizlik masalalari qo’mitasi raisi Qutbidin Burxanov yaqinda ichki ishlar vazirligining yo’l harakati xavfsizligi xizmati boshlig’i etib tayinlangan Sherzod Ibragimov bilan uchrashuv o’tkazdi.
Senatorning ta’kidlashicha, 2024 yilning birinchi olti oyida mamlakatda yo’l-transport hodisalari, jumladan, halokatli hodisalar ko’paygan. Avtotransport vositalarini boshqarishda davom etayotgan va baxtsiz hodisalar uchun aybdor bo’lgan huquqlardan mahrum bo’lgan haydovchilar muammosiga alohida e’tibor qaratildi. Bunday qonunbuzarlarga nisbatan jazolarni kuchaytirish taklif qilindi.
Piyodalar xavfsizligi masalasi ham muhokama qilindi. Vaziyatni yaxshilashga qaratilgan sa’y-harakatlarga qaramay, ko’plab baxtsiz hodisalar piyodalar o’tish joylarining etishmasligi yoki piyodalarning o’zlari tomonidan yo’l harakati qoidalariga rioya qilmaslik bilan bog’liq. Senator yo’llarda o’zini tutish madaniyatini oshirish uchun nazorat choralarini kuchaytirish va keng axborot kampaniyasini o’tkazish zarurligini ta’kidladi.
Uchrashuv qonunchilikni o’zgartirish va haydovchilar va piyodalar uchun javobgarlikni kuchaytirish bo’yicha bir qator takliflar bilan yakunlandi.

В Сенате предложили ужесточить наказания за нарушения ПДД
Председатель комитета Сената по вопросам обороны и безопасности Кутбидин Бурханов провёл встречу с Шерзодом Ибрагимовым, недавно назначенным начальником Службы безопасности дорожного движения МВД.
Сенатор отметил, что за первые шесть месяцев 2024 года количество дорожно-транспортных происшествий в стране увеличилось, в том числе со смертельным исходом. Особое внимание было уделено проблеме водителей, лишенных прав, которые продолжают управлять транспортными средствами и становятся виновниками аварий. Было предложено ужесточить наказания для таких нарушителей.
Также обсуждалась проблема безопасности пешеходов. Несмотря на усилия по улучшению ситуации, многие аварии происходят из-за отсутствия пешеходных переходов или несоблюдения правил дорожного движения самими пешеходами. Сенатор подчеркнул необходимость усиления мер контроля и проведения широкой информационной кампании для повышения культуры поведения на дорогах.
Встреча завершилась рядом предложений по изменению законодательства и усилению ответственности для водителей и пешеходов.