Veyplarni taqiqlash oqibatlari: deputatlar va ekspertlar fikri
O‘zLiDeP deputati Bobur Bekmurodov to‘liq taqiq joriy etilishi yashirin bozorning o‘sishiga olib kelishi mumkinligidan xavotirda ekanini bildirdi. Uning aytishicha, rasmiy cheklovlarga qaramay, veyplarga talab o‘sishda davom etmoqda va sotuvchilarning katta qismi allaqachon o‘z faoliyatini qonuniylashtirgan hamda soliqlarni to‘lamoqda.
“Yangi choralarning bozorga qanday ta’sir ko‘rsatishini oldindan ko‘rib chiqishimiz muhim. Ehtimol, noqonuniy aylanmani kamaytirish uchun nazorat va tartibga solishni kuchaytirish kerak bo‘ladi,” — dedi deputat.
Sog‘liqni saqlash vaziri Asilbek Xudayarov hujjat tafsilotlarini puxta ishlab chiqish zarurligiga qo‘shildi. Biroq, u yoshlar salomatligi ustuvor bo‘lishi kerakligini ta’kidladi: “Biz yoshlarning elektron sigaretalardan oddiy sigaretalarga tez o‘tib, ularni iste’mol qilishni uch baravarga oshirayotganini kuzatmoqdamiz. Bu sog‘liqni saqlash tizimi uchun jiddiy muammoga aylanmoqda.”
Bundan tashqari, deputatlar axborot ishlarini kuchaytirish zarurligiga e’tibor qaratdilar. Sog‘liqni saqlash vazirligi maktab dasturlariga chekishning zarari va sog‘lom turmush tarzining ahamiyati haqidagi mavzularni kiritish bo‘yicha loyiha tayyorlamoqda.
“Adolat” partiyasi deputati Behzod To‘xtamurodov veyplarni ommalashtirish ‘Reklama to‘g‘risida‘gi qonunning 40-moddasini buzish bilan bog‘liqligini ta’kidladi. U tamaki mahsulotlari va ularni iste’mol qilish qurilmalari reklamasi ustidan nazoratni kuchaytirishga chaqirdi.

Последствия запрета вейпов: мнение депутатов и экспертов
Депутат УзЛиДеП Бобур Бекмуродов выразил опасения, что введение полного запрета может спровоцировать рост теневого рынка. По его словам, несмотря на официальные ограничения, спрос на вейпы продолжает расти, а значительная часть продавцов уже легализовала свою деятельность и платит налоги.
«Нам важно предусмотреть, как новые меры повлияют на рынок. Возможно, потребуется усилить контроль и регулирование, чтобы минимизировать нелегальный оборот», — отметил депутат.
Министр здравоохранения Асилбек Худаяров согласился с необходимостью тщательно проработать детали документа. Однако он подчеркнул, что здоровье молодёжи должно быть в приоритете: «Мы наблюдаем, как быстро молодёжь переходит с электронных сигарет на обычные, увеличивая их потребление втрое. Это становится настоящим вызовом для системы здравоохранения».
Кроме того, депутаты акцентировали внимание на необходимости усиления информационной работы. В Министерстве здравоохранения уже готовят проект по включению тем о вреде курения и важности здорового образа жизни в школьные программы.
Депутат от партии «Адолат» Бехзод Тухтамуродов отметил, что популяризация вейпов сопровождается нарушением статьи 40 закона «О рекламе». Он призвал к ужесточению контроля за рекламой табачной продукции и устройств для её употребления.