O‘zbekiston ekologiya vazirining maslahatchisi va sobiq deputat Rasul Kusherbayev elektron sigaretalar va nikotin yetkazib berish qurilmalarini muomaladan chiqarishni taqiqlovchi qonun loyihasini tanqid qildi. U YouTube’dagi videomurojaatida chekishga qarshi bo‘lsa-da, alkogol iste’molini cheklash bo‘yicha shunga o‘xshash choralar ko‘rilmagan holda bunday tashabbusni yetarlicha o‘ylanmagan deb hisoblaganini ta’kidladi.
Kusherbayev alkogol chekishga qaraganda jamiyatga ancha jiddiyroq zarar yetkazishini ta’kidladi. U jinoyatlarning ko‘pchiligi spirtli ichimlikdan mast holda sodir etilishini eslatib, fojiali voqealarga misollar keltirdi. Xususan, Nukusda FVV xodimi mast holda otishma uyushtirib, bir kishining halok bo‘lgani va besh kishining yaralanganini tilga oldi. Bundan tashqari, u mast holda transport haydash oqibatida o‘lim bilan tugaydigan yo‘l-transport hodisalari tez-tez sodir bo‘layotganiga e’tibor qaratdi.
Kusherbayevning fikricha, spirtli ichimliklar masalasi birinchi navbatda e’tiborni talab qiladi, biroq uni cheklashga qaratilgan qonun loyihalari yo‘q. Shuningdek, u tamaki mahsulotlari va elektron sigaretalarga qarshi faol kurash olib borilayotgan bir paytda vino va pivo reklamasiga ruxsat berilishini mantiqsiz deb baholadi.

Кушербаев раскритиковал запрет электронных сигарет
Советник министра экологии Узбекистана и бывший депутат Расул Кушербаев высказал критику в адрес законопроекта о запрете оборота электронных сигарет и устройств для доставки никотина. В своём видеообращении на YouTube он отметил, что, будучи противником курения, считает такую инициативу недостаточно продуманной без аналогичных мер по ограничению потребления алкоголя.
Кушербаев подчеркнул, что алкоголь наносит гораздо более серьезный урон обществу, чем курение. Он напомнил, что большинство преступлений совершается в состоянии алкогольного опьянения, а также привёл примеры трагических событий. В частности, он упомянул случай в Нукусе, где пьяный сотрудник МЧС устроил стрельбу, в результате которой погиб один человек и пятеро получили ранения. Кроме того, он указал на частые случаи смертельных ДТП, вызванных пьянством за рулем.
По мнению Кушербаева, вопрос алкоголя требует первоочередного внимания, однако законопроекты, направленные на его ограничение, отсутствуют. Он также отметил нелогичность разрешения рекламы вин и пива на фоне активной борьбы с табачной продукцией и электронными сигаретами.
«Необходимо расставлять приоритеты, исходя из реальных угроз для общества. Если мы будем сосредотачиваться на наиболее актуальных проблемах, то и законопроекты станут более логичными», — заявил Кушербаев.