Dasturda ishtirok etish uchun bemor oilaviy shifokorga murojaat qilishi lozim. Shifokor tashxisni tasdiqlagan holda elektron retsept yozib beradi. Bemorning telefoniga dori-darmonlarni olish uchun dorixonada ko‘rsatilishi kerak bo‘lgan SMS-kod yuboriladi. Chekka hududlarda, mobil aloqa uzilishi mumkin bo‘lgan joylarda shifokor QR-kodli elektron retsept beradi.
Davolanish boshlangandan so‘ng, bemor muntazam ravishda shifokor ko‘rigidan o‘tib turishi shart. Zarur hollarda shifokor dori vositalarining dozasini o‘zgartirishi va yangi retsept yozib berishi mumkin. Shuningdek, bemorlarni uyida ko‘rib chiqadigan patronaj hamshiralari dori-darmonlarning to‘g‘ri qabul qilinishini nazorat qilib boradilar.
Dori vositalarini bepul berish davlat tibbiy sug‘urtasi tizimi doirasida amalga oshirilmoqda. Dasturda ishtirok etuvchi dorixonalar Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi bilan shartnomalar tuzadi, jamg‘arma esa ularning xarajatlarini qoplaydi.
Loyiha dastlab 2020-2024-yillar oralig‘ida Sirdaryo viloyatida sinovdan o‘tkazilgan edi. 2026-yil oxirigacha dastur mamlakatning barcha hududlarini qamrab olib, minglab bemorlar uchun dori-darmonlardan foydalanish imkoniyatini ta’minlaydi.

В Ташкенте начали бесплатно выдавать лекарства для хронических больных
В Ташкенте стартовала программа бесплатной выдачи лекарств для пациентов с хроническими заболеваниями. Министерство здравоохранения Узбекистана сообщает, что проект охватывает такие распространенные болезни, как гипертония, ишемическая болезнь сердца, диабет второго типа, бронхиальная астма, хроническая обструктивная болезнь легких и другие. На данный момент пациенты могут получить бесплатно 27 видов медикаментов.
Для участия в программе пациенту необходимо обратиться к семейному врачу, который в случае подтверждения диагноза выпишет электронный рецепт. На телефон пациента придет СМС-код, который нужно предъявить в аптеке для получения препаратов. В отдаленных регионах, где возможны перебои с мобильной связью, врач выдает электронный рецепт с QR-кодом.
После начала лечения пациент обязан регулярно проходить осмотры у врача. При необходимости врач может изменить дозировку препаратов и оформить новый рецепт. Также за правильным приемом медикаментов будут следить патронажные медсестры, которые посещают пациентов на дому.
Бесплатная выдача лекарств осуществляется в рамках системы государственного медицинского страхования. Аптеки, участвующие в программе, заключают договоры с Фондом государственного медицинского страхования, который компенсирует их затраты.
Проект впервые был опробован в Сырдарьинской области в период с 2020 по 2024 год. До конца 2026 года программа охватит все регионы страны, обеспечив доступность лекарств для тысяч пациентов.