Mahkumlar jazoni o‘z vatanida o‘tashlariga imkon yaratildi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasida O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasida ozodlikdan mahrum etishga hukm qilingan shaxslarni keyingi jazo muddatini o‘tash uchun topshirish to‘g‘risidagi shartnomani ratifikatsiya qilish haqidagi qonun loyihasi ko‘rib chiqildi va uchinchi o‘qishda ma’qullandi.
Shartnomaning asosiy maqsadi mahkumlarga o‘z fuqaroligi mamlakatida, oilasi yonida jazoni o‘tash imkoniyatini yaratishdir, bu esa ularning ijtimoiy reabilitatsiyasiga ko‘maklashadi. Hujjatda mahkumlarni topshirish shartlari va tartibi, shuningdek, xarajatlar, yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan nizolarni hal etish va o‘zaro hamkorlikning rasmiy tillari bilan bog‘liq masalalar aniq ko‘rsatib o‘tilgan. Bitimni amalga oshirish uchun mas’ul markaziy organlar sifatida ikki davlatning Bosh prokuraturalari belgilangan.
Ushbu shartnoma insonparvarlik va inson qadr-qimmatini hurmat qilish tamoyillariga asoslangan. Uning har bir moddasida mahkumlar va ularning oila a’zolari manfaatlariga ustuvor e’tibor qaratilgan.

Осуждённые смогут отбывать наказание на родине
В Законодательной палате Олий Мажлиса рассмотрели и одобрили в третьем чтении проект закона о ратификации договора между Узбекистаном и Кыргызстаном о передаче лиц, осуждённых к лишению свободы, для дальнейшего отбывания наказания.
Основная цель договора — создать осуждённым возможность отбывать наказание в стране своего гражданства, рядом с семьёй, что способствует их социальной реабилитации. В документе чётко прописаны условия и порядок передачи заключённых, а также вопросы, касающиеся расходов, урегулирования возможных споров и официальных языков взаимодействия. Центральными органами, ответственными за реализацию соглашения, определены Генеральные прокуратуры обеих стран.
Данный договор основан на принципах гуманизма и уважения к человеческому достоинству. В каждой его норме первостепенное внимание уделено интересам осуждённых и их семей.