Majlisda haq to‘lanadigan ta’tillarga oid konvensiya hamda O‘zbekiston va Xitoyning maxfiy axborotini o‘zaro himoya qilish to‘g‘risidagi kelishuv muhokama qilindi.
Xalqaro mehnat tashkilotining 1970-yilda qabul qilingan haq to‘lanadigan ta’tillarga oid 132-sonli konvensiyasi 38 mamlakatda allaqachon ratifikatsiya qilingan bo‘lib, xodimlarning dam olish va haq to‘lanadigan ta’tillarga bo‘lgan huquqlarini tartibga soladi. O‘zbekiston tomonidan ratifikatsiya qilinishi Xalqaro mehnat tashkiloti bilan hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar yaratib, xodimlar huquqlarini himoya qilishning xalqaro standartlarini joriy etish orqali milliy qonunchilikni takomillashtirish imkonini beradi. O‘zbekiston tomonidan ratifikatsiya qilinishi Xalqaro mehnat tashkiloti bilan hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar yaratadi va xodimlar huquqlarini himoya qilishning xalqaro standartlarini joriy etish orqali milliy qonunchilikni takomillashtirishga yordam beradi.
Senatorlar, shuningdek, O‘zbekiston va Xitoy hukumatlari o‘rtasida maxfiy axborotni o‘zaro himoya qilish to‘g‘risidagi bitimni ratifikatsiya qilish haqidagi qonunni ham ko‘rib chiqdilar. Bitimda ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlik jarayonida uzatiladigan yoki olinadigan maxfiy ma’lumotlarni himoya qilish choralari belgilangan. Mazkur bitimning qabul qilinishi O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi siyosiy, iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlikni mustahkamlaydi, shuningdek, ikki tomonlama munosabatlar doirasida almashiladigan ma’lumotlarning huquqiy himoyasini ta’minlaydi.

В Сенате поддержали ратификацию новых международных договоров
На заседании рассмотрели конвенцию касающеюся оплачиваемых отпусков и соглашение о взаимной защите секретной информации Узбекистана и Китая.
Конвенция Международной организации труда № 132, касающеюся оплачиваемых отпусков, которая была принята в 1970 году. Документ уже ратифицирован в 38 странах и регулирует права работников на отдых и оплачиваемые отпуска. Ратификация Узбекистаном создаст новые возможности для сотрудничества с Международной организацией труда и поможет совершенствовать национальное законодательство, внедряя международные стандарты защиты прав работников.
Сенаторы также рассмотрели закон о ратификации соглашения между правительствами Узбекистана и Китая о взаимной защите секретной информации. В соглашении прописаны меры по защите секретной информации, передаваемой или получаемой в ходе сотрудничества между двумя странами. Принятие соглашения усилит политическое, экономическое и научно-техническое сотрудничество между Узбекистаном и Китаем, а также обеспечит правовую защиту информации, используемой в процессе двустороннего взаимодействия.