Markaziy Osiyo mamlakatlari umumiy yoshlar siyosati to'g'risidagi bitimni qabul qildilar
Deputatlar "Qozog’iston, Qirg’iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O’zbekiston o’rtasidagi yoshlar siyosatining umumiy yo’nalishlari to’g’risidagi bitimni ratifikatsiya qilish to’g’risida"gi qonun loyihasini qabul qildilar. Shavkat Mirziyoyev 2022-yil 21-iyul kuni Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Cholpon-Atada bo’lib o’tgan uchrashuvida shartnoma tuzish g’oyasini bildirdi
Shartnoma Markaziy Osiyo mamlakatlaridagi davlat va xususiy tashkilotlar o’rtasida yoshlar siyosatini takomillashtirish va ushbu sohadagi tashabbuslarni qo’llab-quvvatlash bo’yicha hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan. Bu yoshlarni hayotning turli sohalariga jalb qilish, ularning faolligini oshirish, sog’lom va ko’p qirrali avlodni tarbiyalash dasturlarini ishlab chiqish, sifatli ta’limni ta’minlashni o’z ichiga oladi. Shuningdek, tajriba almashish, ilmiy hamkorlikni rivojlantirish, sog’lom turmush tarzini targ’ib qilish, sport va ijodiy faoliyatni qo’llab-quvvatlash, ko’ngillilikni rag’batlantirish va xalqaro yoshlar turizmini rivojlantirish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, bitim jamiyatning zaif qatlamlaridan bo’lgan yoshlarga yordam berishga, yoshlar huquqlari sohasida faoliyat yuritayotgan xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan.

Страны Центральной Азии приняли соглашение об общей молодёжной политике
Депутаты приняли законопроект «О ратификации Соглашения между Казахстаном, Кыргызстаном, Таджикистаном, Туркменистаном и Узбекистаном об общих направлениях молодежной политики». Идею заключить Соглашение предложил Шавкат Мирзиеев 21 июля 2022 года на встрече глав государств Центральной Азии в Чолпон-Ате.
Договор направлен на укрепление сотрудничества между государственными и частными организациями в странах Центральной Азии для улучшения молодёжной политики и поддержки инициатив в этой области. Оно включает в себя вовлечение молодёжи в различные сферы жизни, повышение ее активности, разработку программ для воспитания здорового и разностороннего поколения, обеспечение качественного образования. Также планируется обмен опытом, развитие научного сотрудничества, пропаганда здорового образа жизни, поддержка спорта и творческой деятельности, стимулирование волонтерства и развитие международного молодёжного туризма. Кроме того, Соглашение направлено на помощь молодёжи из уязвимых слоёв общества, развитие сотрудничества с международными организациями, работающими в сфере прав молодёжи.
«В Соглашении отражены вопросы поддержки организации общественных мероприятий, проектов, молодёжных лагерей, межгосударственных молодёжных акций, семинаров, дискуссионных клубов, круглых столов, молодёжных форумов и конференций по актуальным вопросам молодёжной политики в регионе», — говорится в сообщении парламента.