Fransuz senatori suv markirovkasini tekshirish uchun Nestle zavodiga tashrif buyuradi
2025-yil 7-fevralda Fransiya parlamenti yuqori palatasining ehtimoliy qonunbuzarliklarni tergov qiluvchi qo‘mitasi raisi Nestlega qarashli Perrier zavodini shaxsan tekshiradi. Tashrif mineral suvni noto‘g‘ri markirovkalash ishi bilan bog‘liq.
Asosiy e’tibor kompaniya tomonidan “tabiiy mineral” deb belgilangan suvning barchasi bir xil tozalash bosqichlaridan o‘tmaganligi haqidagi da’volarga qaratilmoqda. Bu esa mahsulotning e’lon qilingan standartlarga muvofiqligi haqida savollar tug‘dirmoqda.
Tekshiruv davomida to‘plangan ma’lumotlar tergovda asosiy dalil bo‘lishi kutilmoqda. Nestle kompaniyasi ayblovlar bo‘yicha izoh berishdan bosh tortdi, biroq sud organlari bilan samarali hamkorlik qilishga tayyorligini ta’kidladi.

7 февраля 2025 года глава комитета верхней палаты парламента Франции, занимающегося расследованием возможных правонарушений, лично проверит завод Perrier, принадлежащий Nestle. Визит связан с делом о недобросовестной маркировке минеральной воды.
Основное внимание уделяется заявлениям о том, что не вся вода, маркируемая компанией как «природная минеральная», проходила одинаковые этапы очистки. Это вызывает вопросы о соответствии продукции заявленным стандартам.
Ожидается, что собранные в ходе проверки данные станут ключевыми доказательствами в расследовании. Компания Nestle отказалась от комментариев по обвинениям, но отметила, что готова к конструктивному взаимодействию с судебными органами.