O‘zbekistonning raqamli taraqqiyoti Markaziy Osiyodagi mavqeini mustahkamlamoqda
Vengriyaning “Hello Magyar” nashri maqolasida ta’kidlanishicha, O‘zbekiston raqamli infratuzilma va davlat xizmatlarini rivojlantirishda sezilarli yutuqlarga erishgan. Maqolada mamlakatdagi keng ko‘lamli raqamlashtirish Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikni kuchaytirishi qayd etilgan.
Islohotlarning asosiy yo‘nalishi My.gov.uz Yagona interaktiv xizmatlar portali orqali elektron hukumat tizimini joriy etish bo‘ldi. 2024-yil oktyabr oyiga kelib, davlat xizmatlarining 60 foizdan ortig‘i ushbu platforma orqali taqdim etilmoqda, ularning umumiy soni esa 675 taga yetdi. Elektron hukumat ilovasi ham ommalashib, foydalanuvchilar soni 2,5 milliondan oshdi.
O‘zbekistonning raqamli sohadagi taraqqiyoti xalqaro miqyosda tan olinib, bu BMTning 2024-yildagi elektron hukumatni rivojlantirish bo‘yicha tadqiqotida o‘z aksini topdi. Mamlakat reytingda olti pog‘onaga ko‘tarilib, elektron hukumatni rivojlantirish indeksi (EGDI) “juda yuqori” bo‘lgan davlatlar guruhiga kirdi. 2022-yilda O‘zbekiston 0,7265 indeks bilan 69-o‘rinda bo‘lgan bo‘lsa, 2024-yilga kelib “Raqamli O‘zbekiston — 2030” strategiyasining maqsadli ko‘rsatkichidan oshib, 0,7999 indeks bilan 63-o‘ringa ko‘tarildi.
Jahon bankining baholashiga alohida e’tibor qaratilmoqda. 2022-yilda O‘zbekiston ikki yil ichida 37 pog‘onaga ko‘tarilib, GovTech yetuklik indeksida 198 mamlakat orasida 43-o‘rinni egalladi. Mamlakat raqamli ko‘nikmalar va davlat xizmatlari sohasidagi innovatsiyalar bo‘yicha dunyoning yetakchi to‘rtligiga kirdi.

Цифровой прогресс Узбекистана укрепляет позиции в Центральной Азии
Узбекистан добился значительного успеха в развитии цифровой инфраструктуры и государственных услуг, что отмечено в статье венгерского издания Hello Magyar. В материале подчёркивается, что масштабная цифровизация в стране способствует укреплению региональной интеграции в Центральной Азии.
Центральным элементом реформ стала система электронного правительства через Единый портал интерактивных услуг My.gov.uz. К октябрю 2024 года более 60% государственных услуг доступны через эту платформу, а их общее число достигло 675. Приложение электронного правительства также набрало популярность, превысив отметку в 2,5 миллиона пользователей.
Международное признание цифрового прогресса Узбекистана закреплено в исследовании ООН по развитию электронного правительства за 2024 год. Страна поднялась на шесть позиций в рейтинге, войдя в группу государств с «очень высоким» Индексом развития электронного правительства (EGDI). Если в 2022 году Узбекистан занимал 69-е место с индексом 0,7265, то к 2024 году он улучшил результат до 63-й позиции с индексом 0,7999, превысив целевой показатель стратегии «Цифровой Узбекистан — 2030».
Особое внимание уделяется оценке Всемирного банка. В 2022 году Узбекистан занял 43-е место из 198 стран в Индексе зрелости GovTech, поднявшись сразу на 37 позиций за два года. По инновациям в области цифровых навыков и государственных услуг страна вошла в четвёрку мировых лидеров.