O‘zbekistonda Mahalla ishlari va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi tugatildi
O‘zbekiston Prezidenti ‘Bandlik va kambag‘allikni qisqartirish sohasidagi davlat siyosatini takomillashtirish va samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida‘gi Qarorni tasdiqladi.
Ushbu tashabbus doirasida Bandlik va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi mehnat bozorini tahlil qilish, ishsizlarni ro‘yxatga olish, shuningdek, aholini ish bilan ta’minlash va kambag‘allikka qarshi kurashga qaratilgan dasturlarni ishlab chiqishga e’tibor qaratadi. Asosiy qarorlardan biri Mahalla ishlari va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligining tugatilishi bo‘ldi. Buning o‘rniga vazirlik hokim yordamchilari faoliyatini muvofiqlashtirish va bandlikni qo‘llab-quvvatlash dasturlarini tashkil etish bilan shug‘ullanadi.
Bundan tashqari, 2025-yil dekabr oyigacha 50 ta tumanda ijaraga olingan qishloq xo‘jaligi yerlarida sanoat plantatsiyalari, mevali bog‘lar va uzumzorlar barpo etish rejalashtirilmoqda. 2026-yilda bu jarayon respublikaning barcha tumanlariga kengaytiriladi. Ijaraga olingan yerlarda eksportbop, yuqori daromadli qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish loyihalari ham amalga oshiriladi.

В Узбекистане упразднили Агентство по работе махаллей и развитию предпринимательства
Президент Узбекистана утвердил Постановление «О мерах по совершенствованию и повышению эффективности государственной политики в сфере занятости и сокращения бедности».
В рамках этой инициативы Министерство занятости и сокращения бедности будет сосредоточено на анализе рынка труда, учёте безработных, а также создании программ, направленных на трудоустройство населения и борьбу с бедностью. Одним из ключевых решений стало упразднение Агентства по работе махаллей и развитию предпринимательства. Взамен Министерство займётся координацией действий помощников хокима и организацией программ поддержки занятости.
Кроме того, до декабря 2025 года планируется создание промышленных плантаций, садов и виноградников на арендованных сельскохозяйственных землях в 50 районах. В 2026 году этот процесс будет расширен на все районы республики. В районах с арендованными землями также будут реализованы проекты по выращиванию высокодоходной сельскохозяйственной продукции, ориентированной на экспорт.