O‘zbekiston Prezidenti MAGATE rahbari bilan uchrashdi
Shavkat Mirziyoyev Xalqaro atom energiyasi agentligi (MAGATE) bosh direktori Rafael Grossi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston 1994-yildan beri MAGATE a’zosi hisoblanadi. Shu vaqt mobaynida 40 dan ortiq qo‘shma loyiha, jumladan huquqiy bazani takomillashtirish, yadro fani, tibbiyot va boshqa yo‘nalishlarda joriy tashabbuslar amalga oshirildi. Prezident agentlik delegatsiyasining mamlakatimiz vazirliklari, idoralari va ilmiy muassasalaridagi faoliyati natijalarini yuqori baholadi, shuningdek, 5-dekabr kuni Samarqandda bo‘lib o‘tadigan Atom energiyasidan foydalanish masalalari bo‘yicha xalqaro konferensiyaning muhimligini ta’kidladi.
Yuqori malakali kadrlar tayyorlash va yadro energetikasi, qishloq xo‘jaligi, suvdan foydalanish, sog‘liqni saqlash hamda ekologiya sohalaridagi istiqbolli loyihalarga alohida e’tibor qaratildi. Uchrashuv doirasida atom energiyasidan tinch maqsadlarda foydalanish sohasidagi hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha qo‘shma ‘yo‘l xaritasi‘ni ishlab chiqish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Президент Узбекистана встретился с главой МАГАТЭ
Шавкат Мирзиёев провёл встречу с генеральным директором Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэлем Гросси.
Узбекистан является членом МАГАТЭ с 1994 года. За это время реализовано более 40 совместных проектов, включая действующие инициативы в области совершенствования правовой базы, развития ядерной науки, медицины и других направлений. Президент высоко оценил результаты работы делегации агентства в министерствах, ведомствах и научных учреждениях страны, а также подчеркнул значимость предстоящей Международной конференции по вопросам использования атомной энергии, которая пройдёт 5 декабря в Самарканде.
Особое внимание было уделено подготовке высококвалифицированных кадров и перспективным проектам в области ядерной энергетики, сельского хозяйства, водопользования, здравоохранения и экологии. В рамках встречи достигнута договорённость о разработке совместной «дорожной карты» для расширения сотрудничества в сфере мирного использования атомной энергии.