O‘zbekistonning Istanbuldagi Bosh konsulxonasi Turkiya huquq-tartibot idoralariga murojaat qilib, mahalliy komediya aktrisasining o‘zbek jamiyatida keng aks-sado uyg‘otgan fikrlarini huquqiy ekspertizadan o‘tkazish va baholashni so‘ragan.
Voqea hazilkash ayolning chiqishi bilan bog‘liq bo‘lib, u sun’iy kiprik taqqan ayollarni noo‘rin taqqoslagan va o‘zbek ayollarini salbiy jihatdan tilga olgan. Bu so‘zlar O‘zbekiston ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari, ayniqsa, ayollar orasida kuchli norozilik to‘lqinini keltirib chiqargan.
Ko‘plab o‘zbek ayollari bunday gaplar ularning sha’ni va qadr-qimmatiga tegganini aytishgan. Bunga javoban ular sudga jamoaviy murojaat uyushtirishgan va komediya aktrisasiga qarshi arizalar tayyorlashgan.
Bosh konsulxona milliy sha’n va qadr-qimmatni hurmat qilish zarurligini ta’kidlab, o‘z nuqtai nazarini bildirgan, shuningdek, Turkiya huquqni muhofaza qilish organlarini bunday fikrlarga baho berishga chaqirgan.

Генконсульство Узбекистана в Стамбуле требует правовой оценки высказываний турецкой стендаперши
Генеральное консульство Узбекистана в Стамбуле направило обращение в правоохранительные органы Турции с просьбой провести правовую экспертизу и оценить высказывания местной стендаперши, которые вызвали широкий резонанс в узбекском обществе.
Инцидент связан с выступлением юмористки, в ходе которого она сделала некорректное сравнение женщин с накладными ресницами, упомянув при этом узбекских женщин в негативном контексте. Эти слова вызвали волну возмущения среди пользователей социальных сетей Узбекистана, особенно среди женской аудитории.
Многие узбекские женщины заявили, что подобные высказывания задели их честь и достоинство. В ответ на это они организовали коллективное обращение в суд и подготовили заявления против стендаперши.
Генеральное консульство выразило свою позицию, подчеркнув необходимость уважения национальной чести и достоинства, а также призвало турецкие правоохранительные органы дать оценку подобным высказываниям.