O‘zbekistonda taqiqlangan internet-resurslar ro‘yxati yangilandi
2025-yil 8-yanvar kuni O‘zbekiston Oliy sudi ekstremistik deb topilgan va mamlakat hududida tarqatilishi man etilgan internet resurslarining yangilangan ro‘yxatini e’lon qildi.
Qonun hujjatlariga ko‘ra, bunday materiallarni mamlakatga olib kirish, ishlab chiqarish, tarqatish va namoyish etish taqiqlangan.
Yangilangan ro‘yxatga Facebook’dagi 203 ta sahifa, Telegram’dagi 713 ta kanal, Instagram’dagi 226 ta profil, YouTube’dagi 135 ta kanal, Odnoklassniki’dagi 35 ta sahifa, TikTok’dagi 44 ta sahifa, 13 ta veb-sayt va ilova hamda 20 ta boshqa manba kiritilgan.
Internetdagi radikal mazmundagi kontentni aniqlash Din ishlari qo‘mitasi, Davlat xavfsizlik xizmati, Ichki ishlar vazirligi hamda Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi tomonidan nazorat qilinadi. Taqiqlash to‘g‘risidagi yakuniy qaror Oliy sud tomonidan qabul qilinadi.

В Узбекистане обновили список запрещенных интернет-ресурсов
8 января 2025 года Верховный суд Узбекистана опубликовал обновленный список интернет-ресурсов, признанных экстремистскими и запрещенных для распространения на территории страны.
В соответствии с законодательством, такие материалы запрещены к ввозу, производству, распространению и демонстрации.
В обновленный перечень вошли 203 страницы на Facebook, 713 каналов на Telegram, 226 профилей на Instagram, 135 каналов на YouTube, 35 страниц на Одноклассниках, 44 страницы на TikTok, 13 веб-сайтов и приложений, а также 20 других источников.
Надзор за выявлением радикального контента в интернете осуществляют Комитет по делам религий, Служба государственной безопасности, Министерство внутренних дел и Агентство информации и массовых коммуникаций. Окончательное решение о запрете принимается Верховным судом.