O‘zbekistonda elektron mehnat shartnomalari joriy etilmoqda
O‘zbekistonda 2024-yil 27-dekabrdan boshlab elektron mehnat shartnomalarini tuzish tartibi amaliyotga kiritiladi. Bu 2019-yil dekabrda qabul qilingan Yagona milliy mehnat tizimi (YMMT) to‘g‘risidagi nizomga Vazirlar Mahkamasi tomonidan kiritilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar tufayli amalga oshirilmoqda.
Bundan buyon mehnat shartnomalari YMMT platformasi orqali raqamli shaklda rasmiylashtiriladi. Hujjatni imzolashda ham ish beruvchi, ham xodim tomonidan elektron raqamli imzo (ERI) qo‘llanilishi ko‘zda tutilgan. ERIdan foydalanib, mehnat shartnomalariga kiritiladigan qo‘shimcha kelishuvlar ham tasdiqlanadi.
Barcha ish beruvchilar elektron shartnomalarni rasmiylashtirishi va YMMT orqali qog‘oz nusxalarini ro‘yxatdan o‘tkazishi shart. Bundan faqat maxfiy shtat jadvaliga ega bo‘lgan tashkilotlar hamda davlat xavfsizligi sohasida faoliyat yuritayotgan ish beruvchilar mustasno qilingan.

В Узбекистане внедряются электронные трудовые договоры
С 27 декабря 2024 года в Узбекистане вводится порядок заключения электронных трудовых договоров. Это стало возможным благодаря постановлению Кабинета Министров, который внес поправки в положение о Единой национальной системе труда (ЕНСТ), принятой в декабре 2019 года.
Теперь трудовые договоры будут оформляться в цифровом формате через платформу ЕНСТ. Для подписания документа предусмотрено использование электронной цифровой подписи (ЭЦП), как со стороны работодателя, так и сотрудника. С помощью ЭЦП будут заверяться и дополнительные соглашения, вносимые в трудовые договоры.
Все работодатели обязаны оформлять электронные договоры и регистрировать бумажные версии через ЕНСТ. Исключение составляют лишь организации, имеющие конфиденциальное штатное расписание, и работодатели, работающие в сфере государственной безопасности.