O‘zbekiston IIV jinoyatchilikka qarshi kurashish uchun sun’iy intellektni joriy etadi
O‘zbekiston ichki ishlar organlari tizimi sezilarli raqamli transformatsiyani boshdan kechiradi, uning doirasida sun’iy intellekt texnologiyalarini faol joriy etish rejalashtirilgan. Bu haqda respublika Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 30 apreldagi IIV faoliyatini tubdan takomillashtirishga qaratilgan qarorida so‘z boradi.
Hujjatga ko‘ra, vazirlik tuzilmasida yangi Raqamli texnologiyalar va huquqiy statistika boshqarmasi tashkil etilmoqda. Unga raqamli yechimlarni joriy etishda yagona texnologik yondashuvni ta’minlash, ushbu yo‘nalishlarda bo‘linmalar ishini muvofiqlashtirish, shuningdek, jamoat xavfsizligini ta’minlash, huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashishda sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish vazifalari yuklatildi. Departament, shuningdek, idoraning IT-infratuzilmasini rivojlantirish va elektron davlat xizmatlarini takomillashtirish uchun mas’ul bo‘ladi.
Qaror bilan IIV faoliyatiga sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish va rivojlantirish konsepsiyasi tasdiqlandi. U raqamli kriminalistikada, ma’lumotlarni to‘plash, saqlash va qayta ishlashda, shuningdek, huquqbuzarliklarning oldini olish va jinoyatlarni tezkor fosh etishga qaratilgan tahliliy va prognostik modellarni yaratishda sun’iy intellektdan foydalanishni nazarda tutadi.
Xususan, real vaqt rejimida kuzatuv kameralaridan olingan tasvirlarni profayling qilish orqali insonning jinoiy xatti-harakatlarini bashorat qilish tizimini ishga tushirish rejalashtirilgan.
Ichki ishlar vazirligi tomonidan ko‘rsatiladigan davlat xizmatlarining katta qismi elektron shaklga o‘tkaziladi. Shuningdek, fuqarolarga avtotransport vositasini texnik ko‘rikdan o‘tkazish yoki ma’muriy jarima qo‘llash kabi bir qator masalalar bo‘yicha proaktiv SMS-xabarnomalar yuboriladi.
2027-yildan boshlab jamoat tartibini saqlash, virtual muhitda sodir etilishi mumkin bo‘lgan jinoyatlarni modellashtirish va xizmat hujjatlarini avtomatik ravishda rasmiylashtirish uchun sun’iy intellektga ega avtonom dronlarni joriy etish rejalashtirilgan.
Belgilangan vazifalarni amalga oshirish uchun IIV IT-mutaxassislarni shartnoma asosida jalb qiladi va IT-park rezidentlari bilan hamkorlik qiladi, jamoat xavfsizligi sohasidagi startaplarni qo‘llab-quvvatlaydi. Ichki ishlar vazirligi va Raqamli texnologiyalar vazirligiga ikki oy muddatda 2025−2027 yillarda ichki ishlar organlari faoliyatiga sun’iy intellektni joriy etish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturini tasdiqlash topshirildi.

МВД Узбекистана внедрит искусственный интеллект для борьбы с преступностью
Система органов внутренних дел Узбекистана претерпит значительную цифровую трансформацию, в рамках которой планируется активное внедрение технологий искусственного интеллекта. Об этом говорится в постановлении Президента республики Шавката Мирзиёева от 30 апреля, направленном на коренное совершенствование деятельности МВД.
Согласно документу, в структуре министерства создается новый Департамент цифровых технологий и правовой статистики. На него возложены задачи по обеспечению единого технологического подхода при внедрении цифровых решений, координации работы подразделений по этим направлениям, а также по внедрению технологий ИИ в обеспечение общественной безопасности, профилактику правонарушений и борьбу с преступностью. Департамент также будет отвечать за развитие IT-инфраструктуры ведомства и совершенствование электронных госуслуг.
Постановлением утверждена Концепция внедрения и развития технологий искусственного интеллекта в деятельность МВД. Она предусматривает использование ИИ в цифровой криминалистике, при сборе, хранении и обработке данных, а также для создания аналитических и прогностических моделей, направленных на предупреждение правонарушений и оперативное раскрытие преступлений.
В частности, планируется запуск системы прогнозирования преступного поведения человека с помощью профайлинга изображений с камер наблюдения в реальном времени.
Значительная часть государственных услуг, оказываемых МВД, будет переведена в электронную форму. Граждане также будут получать проактивные SMS-уведомления по ряду вопросов, например, о необходимости прохождения техосмотра автотранспорта или о наложении административного штрафа.
В планах на период с 2027 года – внедрение автономных дронов с ИИ для охраны общественного порядка, систем моделирования возможных преступлений в виртуальной среде и автоматического оформления служебных документов.
Для реализации поставленных задач МВД будет привлекать IT-специалистов на договорной основе и сотрудничать с резидентами IT-парка, поддерживая стартапы в сфере общественной безопасности. Министерству внутренних дел и Министерству цифровых технологий поручено в двухмесячный срок утвердить программу мер по внедрению ИИ в деятельность органов внутренних дел на 2025−2027 годы.