Ijtimoiy xizmatlar va yordam ko'rsatish tizimi takomillashtiriladi
19 iyul kuni Senatning fan, ta ’lim va sog’ liqni saqlash masalalari qo ’ mitasida "ijtimoiy xizmatlar ko’ rsatish va yordam berish tizimini takomillashtirish maqsadida O’zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o’ zgartish va qo ’shimchalar kiritish to’ g ’risida"gi qonun loyihasi oldindan muhokama qilingan Majlis bo’lib o’tdi.
Yangi qonun milliy ijtimoiy himoya agentligiga dafn qilish uchun nafaqa berishga, ayollarni zulm va zo’ravonlikdan himoya qilish, fuqarolarni fuqarolik va ma’muriy ishlar bo’yicha sudlarga murojaat qilishda davlat bojini to’lashdan ozod qilish vakolatlarini aniqlashtirishga imkon beradi.
Senatorlarning fikriga ko’ra, qonun loyihasi aholini ijtimoiy himoya qilishni yaxshilash, uni amalga oshirish mexanizmlarini takomillashtirish va davlat tomonidan fuqarolarga ko’rsatiladigan ijtimoiy xizmatlar doirasini kengaytirishga qaratilgan.

Система оказания социальных услуг и помощи будет усовершенствована
19 июля в Комитете Сената по вопросам науки, образования и здравоохранения состоялось заседание, на котором был предварительно обсужден проект Закона «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан с целью улучшения системы предоставления социальных услуг и помощи».
Новый Закон позволит Национальному агентству социальной защиты выдавать пособия на погребение, уточнит его полномочия в защите женщин от притеснений и насилия, освобождения граждан от уплаты государственной пошлины при обращении в суды по гражданским и административным делам.
По мнению сенаторов, законопроект направлен на улучшение социальной защиты населения, совершенствование механизмов её осуществления и расширение спектра социальных услуг, предоставляемых государством гражданам.