Ijtimoiy xizmatlar markazlari keksalarga umrbod ta’minot sharti bilan uy-joy berish bo‘yicha ma’lumotlarni taqdim etishni boshlaydi
20 октябрь
O‘zbekistonda yangi qonunchilikdagi o‘zgarishlar tufayli pensionerlar o‘z ko‘chmas mulklarini umrbod ta’minot evaziga berish imkoniyatiga ega bo‘ldilar. 2024-yil 18-oktyabrda prezident Shavkat Mirziyoyev bir qator qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi qonunni imzoladi, buni Adliya vazirligi matbuot xizmati tasdiqladi.
Asosiy yangiliklardan biri shundaki, endilikda Ijtimoiy xizmatlar markazlariga pensionerlarning turar joy obyektlarini umrbod ta’minlash sharti bilan boshqa shaxsga o‘tkazish bo‘yicha bitimlar to‘g‘risida ma’lumotlar taqdim etish vakolati berildi. Bu degani, keksa kishiga uy yoki kvartirani umrbod ta’minlash majburiyati evaziga berish to‘g‘risidagi ma’lumotlar ushbu muassasalar orqali taqdim etiladi.
Qonun, shuningdek, ijtimoiy xizmatlar markazlarining boshqa muhim bitimlarga nisbatan vakolatlarini kengaytiradi. Endi “Inson” kabi tashkilotlar umrbod ijara shartnomalari, shuningdek, vasiylikka olingan shaxslarning mol-mulkini boshqarish bo‘yicha ma’lumotlarni taqdim eta oladi. Bu ularning mol-mulkini taqsimlashga ham, vasiylikka olingan shaxslarning mulkiy huquqlariga bevosita ta’sir ko‘rsatadigan har qanday boshqa bitimlarga ham taalluqlidir.
Ushbu chora-tadbirlar keksalar va vasiylikka olinganlarning huquqlarini himoya qilish, shuningdek, ularning mol-mulki bilan bog‘liq bitimlarda shaffoflikni ta’minlashga qaratilgan. Yangiliklar shartnomalar shartlariga rioya etilishi ustidan nazoratni kuchaytirishi va aholining zaif qatlamlariga nisbatan sodir etilishi mumkin bo‘lgan suiiste’molliklarning oldini olishga yordam berishi kutilmoqda.

Центры соцуслуг начнут предоставлять данные по передаче жилья пожилых людей с условием пожизненного содержания
В Узбекистане пенсионеры получили возможность передавать свою недвижимость в обмен на пожизненное содержание, благодаря новым законодательным изменениям. 18 октября 2024 года президент Шавкат Мирзиёев подписал закон о внесении изменений и дополнений в ряд законодательных актов, что подтвердили в пресс-службе Министерства юстиции.
Одним из главных новшеств является то, что Центры социальных услуг теперь наделены полномочиями предоставлять сведения о сделках по отчуждению жилых объектов пенсионеров на условиях пожизненного содержания. Это значит, что информация о передаче квартиры или дома пожилого человека в обмен на обязательства по его содержанию до конца жизни будет доступна через данные учреждения.
Закон также расширяет полномочия Центров соцуслуг в отношении других важных сделок. Теперь организации, такие как «Инсон», смогут предоставлять данные о договорах пожизненной ренты, а также об управлении имуществом лиц, находящихся под опекой. Это касается как распределения их имущества, так и любых других сделок, которые напрямую затрагивают имущественные права опекаемых лиц.
Данные меры направлены на защиту прав пожилых людей и тех, кто находится под опекой, а также на обеспечение прозрачности в сделках с их имуществом. Ожидается, что нововведения усилят контроль за соблюдением условий договоров и помогут предотвратить возможные злоупотребления в отношении уязвимых групп населения.