5-dekabr: Xalqaro ko‘ngillilar kuni va MDHda Ko‘ngillilar yili
Bugun, 5-dekabr kuni, jahon hamjamiyati Xalqaro ko‘ngillilar kunini nishonlamoqda. Bu yil mazkur bayram Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi mamlakatlari uchun alohida ahamiyat kasb etmoqda: 2024-yil rasman MDHda Ko‘ngillilar harakati yili deb e’lon qilingan.
Mavzuli yilni o‘tkazish to‘g‘risidagi qaror MDH davlatlari rahbarlari tomonidan qabul qilingan, hukumat rahbarlari yig‘ilishida esa keng qamrovli Tadbirlar rejasi tasdiqlangan. Hujjat mintaqada ko‘ngillilar harakatini mustahkamlash va rivojlantirishga qaratilgan 100 dan ortiq xalqaro aksiyalar, konferensiyalar, uchrashuvlar, tadqiqotlar va boshqa tashabbuslarni o‘z ichiga oladi.
MDH Yoshlar parlamentlararo assambleyasi yig‘ilishi doirasida o‘tkazilgan “Zamonaviy jamiyatda ko‘ngillilar harakati” mavzusidagi davra suhbati asosiy tadbirlardan biri bo‘ldi. Ozarbayjon, Armaniston, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Rossiya, Tojikiston va O‘zbekiston vakillari o‘z mamlakatlaridagi ko‘ngillilar markazlarining joriy faoliyatini muhokama qildilar va 2024-yilga mo‘ljallangan rejalarni belgilab oldilar.
Davra suhbati ishtirokchilari MDH mamlakatlarining ko‘ngilli tashkilotlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash muhimligini ta’kidladilar. Bu esa qo‘shma tashabbuslarni muvofiqlashtirish va tajriba almashishni yaxshilashga imkon beradi.
Xalqaro ko‘ngillilar kunini nishonlash va MDHda Ko‘ngillilar harakati yili ko‘ngillilarning ijtimoiy, ekologik va insonparvarlik vazifalarini hal etishdagi hissasini ta’kidlaydi, shuningdek, ushbu muhim sohadagi hamkorlikni kengaytirishga da’vat etadi.

5 декабря: Международный день добровольца и Год волонтерства в СНГ
Сегодня, 5 декабря, мировое сообщество отмечает Международный день добровольца. В этом году этот праздник приобретает особое значение для стран Содружества Независимых Государств: 2024 год официально объявлен Годом волонтерского движения в СНГ.
Решение о проведении тематического года было принято главами государств СНГ, а на заседании глав правительств утвержден масштабный План мероприятий. Документ включает более 100 международных акций, конференций, встреч, исследований и иных инициатив, призванных укрепить и развить волонтерское движение в регионе.
Одним из ключевых событий стал круглый стол «Волонтерское движение в современном обществе», который прошел в рамках заседания Молодежной межпарламентской ассамблеи СНГ. Представители из Азербайджана, Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана и Узбекистана обсудили текущую деятельность волонтерских центров своих стран и наметили планы на 2024 год.
Участники круглого стола подчеркнули важность укрепления взаимодействия между волонтерскими организациями стран СНГ, что позволит улучшить координацию совместных инициатив и обмен опытом.
Празднование Международного дня добровольца и тематический Год волонтерского движения в СНГ подчеркивают вклад волонтеров в решение социальных, экологических и гуманитарных задач, а также призывают к расширению сотрудничества в этой важной сфере.