Ijtimoiy himoya agentligi nogironlikni belgilashning yangi tizimi haqida ma’lumot berdi
Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida Ijtimoiy himoya milliy agentligi vakillarining matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi. Asosiy e’tibor nogironlikni belgilashning yangi tizimi, inklyuziv jamiyatni yaratish va nogironligi bo‘lgan shaxslarning bandligini ta’minlash masalalariga qaratildi.
Tadbirda mamlakatimizda nogironligi bo‘lgan shaxslarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash va huquqlarini himoya qilish uchun sharoitlar qanday yaxshilanayotgani muhokama qilindi. Agentlik vakillari joriy yil iyul oyida qabul qilingan Prezident qarori bilan nogironlikni belgilashning yangi tizimi joriy etilgani haqida so‘zlab berdi. Sentyabr oyidan boshlab Toshkent shahri va Navoiy viloyatida eksperiment doirasida odamlar oilaviy shifokorlarga my.gov.uz portali yoki “Inson” markazlari orqali murojaat qilishlari mumkin.
Shuningdek, mahalliy sharoitga moslashtirilgan xalqaro mezonlar asosida nogironlikni baholashning yangi tartibi joriy etildi. Nogironlikni belgilash jarayonida protez-ortopediya buyumlari va reabilitatsiya qilishning texnik vositalariga bo‘lgan ehtiyoj avtomatik tarzda aniqlanadi. Odamlar bu vositalarga internet orqali buyurtma berishlari mumkin. 2023 yil may oyidan buyon 43 mingdan ortiq zarur mahsulotlar uchun vaucherlar shakllantirilgan bo‘lib, shundan 17 mingdan ortig‘i fuqarolarga yetkazib berilgan. Nogironligi bo‘lgan shaxslarning jamiyatga integratsiyalashuvi va ishga joylashishiga yordam berishga ham katta e’tibor qaratilmoqda.
Bundan tashqari, joriy yilda nogironligi bo‘lgan 20 ming kishini davlat muassasalariga, 1 ming kishini tijorat tashkilotlariga ishga joylashtirishga ko‘maklashuvchi tizim ishga tushirildi. Ayni paytda 3400 dan ortiq kishi ish bilan ta’minlangan.

Агентство социальной защиты рассказало о новой системе установления инвалидности
В Агентстве информации и массовых коммуникаций прошла пресс-конференция представителей Национального агентства социальной защиты. Основное внимание было уделено вопросам новой системы установления инвалидности, созданию инклюзивного общества и обеспечению занятости людей с инвалидностью.
На мероприятии обсудили, как в стране улучшаются условия для социальной поддержки и защиты прав людей с инвалидностью. Представители агентства рассказали о постановлении Президента, принятом в июле этого года, которое вводит новую систему установления инвалидности. С сентября в Ташкенте и Навоийской области в рамках эксперимента люди могут обращаться к семейным врачам через портал my.gov.uz или с помощью центров «Инсон».
Также внедрён новый порядок оценки инвалидности на основе международных критериев, которые были адаптированы для местных условий. В процессе установления инвалидности теперь автоматически определяется нуждаемость в протезно-ортопедических изделиях и технических средствах реабилитации. Люди могут заказывать эти средства через интернет. С мая 2023 года было сформировано более 43 тысяч ваучеров на необходимые изделия, из которых более 17 тысяч уже доставлены гражданам. Важное внимание также уделяется помощи людям с инвалидностью в их интеграции в общество и трудоустройству.
Кроме того, в этом году запущена система, которая поможет трудоустроить 20 тысяч человек с инвалидностью в государственные учреждения и 1 тысячу человек в коммерческие организации. На данный момент уже трудоустроено более 3 400 человек.