O'zbekistonda ijtimoiy sug'urta tizimi paydo bo'ladi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining so’ngi majlisida "davlat ijtimoiy sug’urtasi to’g’risida"gi qonun loyihasi birinchi o’qishda ko’rib chiqildi. Qonun loyihasi davlat ijtimoiy sug’urta tizimidagi munosabatlar va to’lovlar tartibini tartibga solishga qaratilgan.
Qonun davlat ijtimoiy sug’urta byudjetidan to’lanadigan imtiyozlarning yangi turlarini joriy etadi. Bularga kasallik nafaqasi," tug’ruq " nafaqasi, shuningdek vaqtincha ishsizlar uchun to’lovlar kiradi. Shuningdek, vaqtincha mehnatga layoqatsizlik davri boshlanganda (shaxsan yoki bolalar kasalligida, qisqa muddatli davolanishda, bola tug’ilishida) yoki ishdan ayrilganda ijtimoiy qo’llab-quvvatlash tizimini yaratish taklif etiladi.
Yangi tizimni joriy etish uch bosqichda amalga oshiriladi: 2025-yil 1-iyuldan boshlab homiladorlik nafaqalari to’lana boshlaydi va 2026-yil 1-yanvardan boshlab kasallik nafaqalari to’lana boshlaydi. Uchinchi bosqichda prezidentning qarorlari asosida sug’urtalangan shaxslarga ishsizlik nafaqalari va boshqa turdagi to’lovlarni joriy etish rejalashtirilgan.
Deputatlarning fikricha, yangi qonun nafaqa to’lovlarini ta’minlashga yordam beradi va faol fuqarolarning qiyin moliyaviy ahvolga tushib qolishining oldini oladi. Qonun loyihasi kontseptual ravishda birinchi o’qishda qabul qilindi.

В Узбекистане появится система социального страхования
На последнем заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса в первом чтении рассмотрен проект закона «О государственном социальном страховании». Законопроект направлен на регулирование отношений и порядка выплат в системе государственного социального страхования.
Закон вводит новые виды пособий, которые будут выплачиваться из бюджета государственного социального страхования. В их число входят пособие по болезни, «декретное» пособие, а также выплаты для временно безработных. Также предлагается создать систему социальной поддержки при наступлении периода временной нетрудоспособности (при заболевании лично или детей, краткосрочном лечении, рождении ребенка) либо потере работы.
Внедрение новой системы будет проходить в три этапа: с 1 июля 2025 года начнется выплата пособий по беременности, а с 1 января 2026 года начнут выплачивать пособия по болезни. На третьем этапе на основе Постановлений Президента планируется ввести пособия по безработице и другие виды выплат застрахованным лицам.
Депутаты считают, что новый закон поможет обеспечить выплаты пособий и предотвратит попадание активных граждан в трудное финансовое положение. Законопроект концептуально был принят в первом чтении.