O‘zbekiston Prezidenti Yevropa Kengashi Raisi bilan uchrashdi
Boku shahrida o‘tayotgan iqlim sammiti doirasida Shavkat Mirziyoyev Yevropa Kengashi Raisi Sharl Mishel bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida tomonlar O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida hamkorlikni kengaytirish yo‘llarini muhokama qildilar, xususan, Kengaytirilgan sheriklik to‘g‘risidagi yangi Bitimni imzolash rejasiga alohida e’tibor qaratildi.
Mirziyoyev va Mishel ushbu hujjatni tez orada qabul qilish zarurligini ta’kidladilar, bu O‘zbekiston va Yevropa davlatlari o‘rtasidagi aloqalarni turli sohalarda mustahkamlashga imkon beradi. Shuningdek, Markaziy Osiyo — Yevropa Ittifoqi formati doirasidagi birinchi sammitga tayyorgarlik masalalari muhokama qilindi, bu esa mintaqaning Yevropa Ittifoqi bilan hamkorligini kengaytirishga xizmat qiladi.

Президент Узбекистана встретился с Председателем Европейского совета
На полях проходящего в Баку климатического саммита Шавкат Мирзиёев встретился с Председателем Европейского совета Шарлем Мишелем.
В ходе встречи стороны обсудили пути расширения сотрудничества между Узбекистаном и Европейским союзом, уделив особое внимание планам по заключению нового Соглашения о расширенном партнёрстве.
Мирзиёев и Мишель подчеркнули важность скорейшего принятия этого документа, который позволит укрепить связи Узбекистана и стран Европы в разных сферах. Также обсуждалась подготовка первого саммита в формате «Центральная Азия — Евросоюз», призванного расширить взаимодействие региона с Европейским союзом.