UNICEF O’zbekistondagi bolalar va o’smirlarning ahvoli tahlilini taqdim etdi
Hisobot ijtimoiy xizmatlardan, xususan, ta’lim va sog’liqni saqlash xizmatlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirishda sezilarli yutuqlarni ko’rsatdi. Shu bilan birga, mutaxassislar barcha bolalarning farovonligini ta’minlash uchun yanada rivojlanishni talab qiladigan sohalarga e’tibor qaratdilar.
O’zbekiston sog’liqni saqlash sohasida katta yutuqlarga erishdi. “O’zbekiston-2030” strategiyasining bir qismi bo’lgan davlat tibbiy sug’urta dasturi umr ko’rish davomiyligini oshirish va o’limni kamaytirishga qaratilgan. Biroq, hali ham muammolar mavjud: to’qqiz mingga yaqin bola emlanmagan va OIV bilan kasallangan bolalar davolanishga kirishda qiyinchiliklarga duch kelishmoqda. Ta’lim sohasida ham taraqqiyot kuzatilmoqda. Boshlang’ich ta’lim qamrovi 99% ga yetdi va 2024 yilda bolalarning 73% dan ortig’i maktabgacha ta’lim oldi.
Bolalarni himoya qilish sohasidagi muhim qadam Prezident tomonidan imzolanishi kutilayotgan zo’ravonlikdan himoya qilish to’g’risidagi qonunning qabul qilinishi edi. So’nggi ikki yil ichida 23 ta internat yopildi va ko’plab bolalar oilalarga qaytishdi. Shu bilan birga, nogiron bolalar maktab-internatlarda qoladilar, bu ularning umumiy sonining 79 foizini tashkil etadi, bu esa qo’shimcha qo’llab-quvvatlash choralarini talab qiladi. O’zbekistonning xotin-qizlar va bolalarni mojaro zonalaridan qaytarish borasidagi sa’y-harakatlari alohida e’tiborga loyiqdir. Mehr kampaniyalari doirasida mamlakatga 500 dan ortiq kishi qaytdi.
UNICEF 2026-2030 yillarda O’zbekiston hukumati bilan hamkorlikda yangi dasturlarni ishlab chiqish bo’yicha hisobot tavsiyalarining muhimligini ta’kidladi.

ЮНИСЕФ представила анализ положения детей и подростков в Узбекистане
Отчёт показал значительный прогресс в расширении доступа к социальным услугам, особенно в образовании и здравоохранении. Вместе с тем, эксперты обратили внимание на области, требующие дальнейшего развития для обеспечения благополучия всех детей.
Узбекистан добился значительных успехов в здравоохранении. Государственная программа медицинского страхования, входящая в стратегию «Узбекистан-2030», направлена на повышение продолжительности жизни и сокращение смертности. Однако всё ещё есть проблемы: около девяти тысяч детей не были вакцинированы, а дети с ВИЧ сталкиваются с трудностями в доступе к лечению. В сфере образования также наблюдается прогресс. Охват начальным образованием достиг 99%, а дошкольное образование получило более 73% детей в 2024 году.
Важным шагом в области защиты детей стало принятие закона о защите от насилия, который сейчас ожидает подписания Президентом. За последние два года закрыты 23 интерната, и многие дети вернулись в семьи. Однако в интернатах остаются дети с инвалидностью, составляющие 79% от общего числа, что требует дальнейших мер поддержки. Отдельного внимания заслуживают усилия Узбекистана по возвращению женщин и детей из зон конфликтов. В рамках кампаний «Мехр» в страну вернулись более 500 человек.
ЮНИСЕФ подчеркнула важность рекомендаций отчёта для разработки новых программ в сотрудничестве с правительством Узбекистана на 2026-2030 годы.