Rossiya va O‘zbekiston: 33 yillik do‘stlik va strategik sheriklik
Bugun, 2025-yil 20-mart kuni Rossiya Federatsiyasi va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganiga 33 yil to‘ldi. O‘tgan yillar davomida do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik rishtalari bilan bog‘langan mamlakatlar o‘rtasida teng huquqlilik, o‘zaro hurmat va milliy manfaatlarni hisobga olish tamoyillariga asoslangan mustahkam strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari o‘rnatildi.
Harbiy-siyosiy, savdo-iqtisodiy va gumanitar sohalardagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab beruvchi Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnoma va Strategik sheriklik to‘g‘risidagi shartnoma Rossiya-O‘zbekiston hamkorligining mustahkam poydevori bo‘lib xizmat qilmoqda.
Rossiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Oleg Malginov yubiley munosabati bilan bergan izohida Prezidentlar Vladimir Putin va Shavkat Mirziyoyev o‘rtasidagi ishonchli muloqot va pozitsiyalarning yaqinligi tufayli ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlar barcha sohalarda jadal rivojlanishda davom etayotganini ta’kidladi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikda ijobiy dinamika kuzatilmoqda: O‘zbekiston MDH makonida Rossiyaning asosiy sherigi bo‘lib qolmoqda. O‘zaro investitsiyalar hajmi ortmoqda, sanoat kooperatsiyasi kengaymoqda. Iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishda muvofiqlashtiruvchi rolni Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya o‘ynaydi.
Gumanitar hamkorlik muhim o‘rin tutadi. O‘zbekistonda Rossiya oliy ta’limiga doimo talab bor (Rossiya oliy o‘quv yurtlarida 60 mingdan ortiq o‘zbekistonlik talaba tahsil oladi). Madaniy-gumanitar sohada hamkorlik dasturi amal qilmoqda.
Umumiy tarixga, xususan, O‘zbekistonning Ulug‘ Vatan urushidagi g‘alabaga qo‘shgan hissasiga alohida e’tibor qaratilgan.
Birgalikdagi tarixiy o‘tmish ikki davlat munosabatlarida qizil ip bo‘lib o‘tadi. Ulug‘ Vatan urushi yillarida O‘zbekiston frontni oziq-ovqat, xom ashyo va sanoat mahsulotlari bilan ta’minlabgina qolmay, frontga yuz minglab o‘g‘il-qizlarini jo‘natdi.”
Elchi Shavkat Mirziyoyevning sovet xalqi jasoratini abadiylashtirishdagi shaxsiy hissasini yuqori baholab, “G‘alaba bog‘i” yodgorlik majmuasi tashkil etilganini ta’kidladi. 2025-yil G‘alabaning 80-yilligi, natsizmga qarshi kurashda tinchlik va birdamlik yili deb e’lon qilindi va har ikki davlat qahramonlar xotirasini asrab-avaylashni o‘z burchi deb biladi.
Rossiya va O‘zbekiston xalqaro maydonlarda, MDH, SHHT, YeOII va BRIKS doirasida faol hamkorlik qilmoqda.
Ikki mamlakat hukumatlari oldida Vladimir Putinning 2024-yil may oyida Toshkentga davlat tashrifi chog‘ida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha keng ko‘lamli vazifalar turibdi.
Rossiya elchisi Rossiya va O‘zbekiston hamkorlikni mustahkamlashda davom etishiga ishonch bildirdi:
Ishonchim komilki, Rossiya va O‘zbekiston mavjud salohiyatdan foydalangan holda qo‘shma rejalarni amalga oshirish, mintaqalararo hamkorlikni mustahkamlashda davom etadi. Iqtisodiy o‘sish va xalqlarimizning hayot sifatini oshirish uchun birgalikda imkoniyatlar yaratishni davom ettirish muhimdir.”
Eslatib o‘tamiz, Rossiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi o‘tgan oyda eksklyuziv intervyu bergan edi, uni bu yerda o‘qishingiz mumkin.

Россия и Узбекистан: 33 года дружбы и стратегического партнерства
Сегодня, 20 марта 2025 года, исполнилось 33 года со дня установления дипломатических отношений между Российской Федерацией и Республикой Узбекистан. За эти годы страны, связанные узами дружбы и добрососедства, выстроили прочные отношения стратегического партнерства и союзничества, основанные на принципах равноправия, взаимного уважения и учета национальных интересов.
Прочным фундаментом российско-узбекского взаимодействия служат Договор о союзнических отношениях и Договор о стратегическом партнерстве, определяющие приоритетные направления сотрудничества в военно-политической, торгово-экономической и гуманитарной сферах.
Чрезвычайный и Полномочный Посол России в Узбекистане Олег Мальгинов в своем комментарии по случаю годовщины подчеркнул, что благодаря доверительному диалогу и близости позиций президентов Владимира Путина и Шавката Мирзиёева, отношения двух стран продолжают динамично развиваться во всех сферах.
Наблюдается позитивная динамика в торгово-экономическом сотрудничестве: Узбекистан остается ключевым партнером России на пространстве СНГ. Растет объем взаимных инвестиций, расширяется промышленная кооперация. Координирующую роль в развитии экономических связей играет Межправительственная комиссия по экономическому сотрудничеству.
Важное место занимает гуманитарное взаимодействие. В Узбекистане неизменно востребовано российское высшее образование (в российских вузах обучается свыше 60 тысяч узбекских студентов). Действует Программа сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере.
Особое внимание уделяется общей истории, в частности, вкладу Узбекистана в победу в Великой Отечественной войне.
«Совместное историческое прошлое проходит красной нитью в отношениях двух государств. Во время Великой Отечественной войны Узбекистан не только обеспечивал фронт продовольствием, сырьём и промышленной продукцией, но и отправил на передовую сотни тысяч своих сыновей и дочерей».
Посол высоко оценил личный вклад Президента Мирзиёева в увековечение подвига советского народа, отметив создание Мемориального комплекса «Парк Победы». 2025 год объявлен Годом 80-летия Победы, Годом мира и единства в борьбе с нацизмом, и обе страны считают своим долгом хранить память о героях.
Россия и Узбекистан активно взаимодействуют на международных площадках, в рамках СНГ, ШОС, ЕАЭС и БРИКС.
Перед правительствами двух стран стоят масштабные задачи по реализации договоренностей, достигнутых в ходе государственного визита Владимира Путина в Ташкент в мае 2024 года.
Посол России выразил уверенность, что Россия и Узбекистан продолжат укреплять сотрудничество:
«Убеждён, Россия и Узбекистан продолжат и дальше реализовывать совместные планы, укреплять межрегиональное сотрудничество, используя имеющийся потенциал. Важно продолжать вместе создавать возможности для экономического роста и повышения качества жизни наших народов».
Напомним, что Чрезвычайный и Полномочный Посол России в Узбекистане в прошлом месяце дал эксклюзивное интервью, которое вы можете прочитать тут.