Toshkentda elektromobillar uchun quvvatlash stansiyalari muammolari muhokama qilindi
O‘zbekiston Energetika vazirligida elektromobillar uchun quvvatlash stansiyalari faoliyatiga oid muammolarni o‘rganishga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazildi. Energetika vaziri o‘rinbosari Umid Mamadaminov rahbarligidagi tadbirda vazirlik, Bosh prokuratura, “O‘zenergoinspeksiya”, Kadastr agentligi, “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ hamda energetika va zaryadlash infratuzilmasi bilan bog‘liq kompaniyalar vakillari ishtirok etdi.
Muloqotda “Tok Bor”, “Megawatt Energy”, “Greente”, “Q.Watt”, “TezTok”, “Mustang Energy”, “Voltauto”, “EBB Charging” va “Spectre Energy” kabi kompaniyalar vakillari qatnashdi. Muhokama Toshkentdagi elektromobillarni zaryadlash stansiyalari asossiz ravishda o‘chirilgani haqida OAVda tarqalgan ma’lumotlar tufayli qizg‘in bahs-munozaralarga aylanib ketdi.
Vazir o‘rinbosari Energetika vazirligi stansiyalarni o‘chirish to‘g‘risida hech qanday ko‘rsatma bermaganini va ularning atrof-muhitni muhofaza qilishga qo‘shgan hissasini inobatga olgan holda mamlakatda elektromobillarni rivojlantirish tarafdori ekanligini ta’kidladi. Biroq, tadbirkorlarga energetika sohasini tartibga soluvchi qonunchilik talablariga qat’iy rioya qilish tavsiya etildi.
Quvvatlash stansiyalari operator-kompaniyalari elektr tarmoqlariga ulanish bilan bog‘liq muammolarini ko‘tarib chiqishdi va ularni hal etish yo‘llarini taklif qilishdi. Uchrashuvda vazirlik vakillari tadbirkorlarning fikr-mulohazalarini tinglab, vaziyatni yaxshilash bo‘yicha takliflar ishlab chiqilishini ma’lum qilishdi.

В Ташкенте обсудили проблемы зарядных станций для электромобилей
В Министерстве энергетики Узбекистана состоялась встреча, посвящённая изучению проблем, связанных с работой зарядных станций для электромобилей. Мероприятие, прошедшее под руководством заместителя министра энергетики Умида Мамадаминова, собрало представителей министерства, Генеральной прокуратуры, «Узэнергоинспекции», кадастрового агентства, АО «Территориальные электрические сети», а также компаний, связанных с энергетикой и зарядной инфраструктурой.
В диалоге приняли участие представители таких компаний, как «Ток Бор», «Megawatt Energy», «Greente», «Q.Watt», «TezTok», «Mustang Energy», «Voltauto», «EBB Charging» и «Spectre Energy». Обсуждение сопровождалось оживлёнными дебатами, вызванными распространённой в СМИ информацией о необоснованном отключении зарядных станций для электромобилей в Ташкенте.
Заместитель министра подчеркнул, что Министерство энергетики не давало распоряжений об отключении станций и выступает за развитие электромобилей в стране, учитывая их вклад в сохранение экологии. Однако предпринимателям было рекомендовано строго соблюдать требования законодательства, регулирующего энергетический сектор.
Компании-операторы зарядных станций поделились своими проблемами, связанными с подключением к электросетям, и предложили пути их решения. На встрече представители министерства выслушали замечания предпринимателей и заверили, что будут разработаны предложения для улучшения ситуации.