Fermerlarga QQS ning bir qismi qoplanadi
O‘zbekistonda 2025-yil 1-apreldan boshlab chorvachilik va parrandachilik xo‘jaliklari to‘lagan QQS ning 50 foizini qoplaб olishlari mumkin bo‘ladi. Prezident Shavkat Mirziyoyev tegishli qarorni imzoladi.
Mablag‘lar tadbirkorlarga har oyning 25-sanasigacha qaytarib beriladi. Bundan tashqari, kooperatsiya tizimi doirasida “Parrandachilik — daromad manbai” loyihasi ishga tushirilib, bir million ish o‘rni yaratiladi.
Chorvachilik va parrandachilik bilan shug‘ullanayotgan xo‘jaliklar uchun soliq imtiyozlari muddati ham uzaytirildi. Ular 2028-yil 1-yanvargacha foyda, mol-mulk, yer va suvdan foydalanganlik uchun soliqlarni 50 foiz pasaytirilgan stavkada to‘lashda davom etadilar.

Фермерам компенсируют часть НДС
С 1 апреля 2025 года животноводческие и птицеводческие хозяйства Узбекистана смогут получать компенсацию в размере 50% от уплаченного НДС. Соответствующее постановление подписал президент Шавкат Мирзиёев.
Средства будут возвращаться предпринимателям ежемесячно до 25 числа. Кроме того, в рамках кооперационной системы запускается проект «Птицеводство — заработок», который создаст миллион рабочих мест.
Также продлён срок налоговых льгот для хозяйств, занимающихся разведением скота и птицы. До 1 января 2028 года они продолжат платить налог на прибыль, имущество, землю и водопользование по сниженной ставке — 50%.