MDH Mudofaa vazirlari kengashi majlisi: mintaqaviy xavfsizlikni mustahkamlash va G‘alabaning 80 yilligiga tayyorgarlik
2024-yil 12-noyabr kuni Moskvada MDH davlatlari Mudofaa vazirlari kengashining majlisi bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda ko‘p tomonlama harbiy hamkorlikning asosiy masalalari, kelgusi davrga mo‘ljallangan qo‘shma tadbirlar rejalari muhokama qilindi hamda Hamdo‘stlik davlatlari mudofaa idoralarining joriy yildagi faoliyati yakunlari sarhisob qilindi.
Rossiya Federatsiyasi mudofaa vaziri Andrey Belousov MDH Davlat rahbarlari kengashining yaqinda bo‘lib o‘tgan yig‘ilishida davlat rahbarlari tashkilotni mustahkamlash va har tomonlama hamkorlikni chuqurlashtirishni davom ettirish niyatini tasdiqlaganliklarini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, mudofaa sohasidagi hamkorlikning asosiy yo‘nalishi mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash bo‘lib qolmoqda. Bunga Rossiyaning 2024-yilda Hamdo‘stlikka raisligi va Rossiya Mudofaa vazirligi tomonidan tayyorlangan chora-tadbirlar rejasi ko‘maklashdi.
“Hamkorligimiz doirasida havo hujumidan mudofaa, aloqa, radiatsion, kimyoviy va biologik vaziyatni nazorat qilish va baholashning birlashgan harbiy tizimlari, shuningdek, ‘Parol’ radiolokatsion tanib olish tizimlari va boshqalar yaratildi. Biz faol ravishda tajriba almashib keldik, jumladan Ukrainadagi maxsus operatsiya davomida orttirilgan tajribalarni ham o‘rtaga tashlashdi,” — dedi Belousov.
Bundan tashqari, majlisda Ulug‘ Vatan urushida qozonilgan G‘alabaning 80 yilligini nishonlashga tayyorgarlik ko‘rish bilan bog‘liq alohida masalalar bloki muhokama qilindi. MDH mudofaa vazirlari, shuningdek, Ikkinchi jahon urushi frontlarida halok bo‘lgan sovet askarlari xotirasini abadiylashtirish hamda jangchilarning jasorati va qahramonligi haqidagi tarixiy xotirani saqlash bo‘yicha qo‘shma tashabbuslarni ko‘rib chiqdilar.

Заседание Совета министров обороны СНГ: укрепление региональной безопасности и подготовка к 80-летию Победы
12 ноября 2024 года в Москве состоялось заседание Совета министров обороны стран СНГ. В ходе встречи участники обсудили ключевые вопросы многостороннего военного сотрудничества, планы совместных мероприятий на следующий период и подвели итоги деятельности оборонных ведомств государств Содружества за текущий год.
Министр обороны Российской Федерации Андрей Белоусов подчеркнул, что на недавнем заседании Совета глав государств СНГ лидеры стран подтвердили намерение продолжить укрепление организации и углубление всестороннего сотрудничества. По его словам, главным направлением совместной работы в области обороны остается обеспечение региональной безопасности, чему способствовало российское председательство в Содружестве в 2024 году и подготовленный Министерством обороны России план мероприятий.
«В рамках нашего сотрудничества были созданы объединенные военные системы противовоздушной обороны, связи, контроля и оценки радиационной, химической и биологической обстановки, а также системы радиолокационного опознавания „Пароль“ и другие. Мы активно обменивались опытом, в том числе, полученным в ходе спецоперации на Украине», — отметил Белоусов.
Кроме того, на заседании был обсужден отдельный блок вопросов, касающихся подготовки к празднованию 80-летия Победы в Великой Отечественной войне. Министры обороны СНГ также обсудили совместные инициативы по увековечению памяти о советских солдатах, погибших на фронтах Второй мировой войны, а также о сохранении исторической памяти о мужестве и героизме воинов.