Yaponiya O‘zbekistonga 215 ming dollar qiymatidagi tibbiy jihozlar yuboradi
9-yanvar kuni O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligida Yaponiya hukumatining “Inson xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha kichik ko‘lamli ijtimoiy loyihalarga beg‘araz yordam” dasturi doirasida grant shartnomalari imzolash marosimi o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston sog‘liqni saqlash vaziri Asilbek Xudayorov, Yaponiya elchisi Xatori Takashi, shuningdek, Toshkent shahri va Buxoro viloyatidagi tibbiyot muassasalari vakillari ishtirok etdilar.
Dastur doirasida umumiy qiymati 215 ming dollarga yaqin bo‘lgan uchta loyiha imzolandi. Mablag‘lar turli muassasalar uchun zamonaviy tibbiy jihozlar xarid qilishga yo‘naltiriladi. Ular orasida Respublika shoshilinch tibbiy yordam markazi Buxoro filiali, Respublika perinatal markazi hamda Bolalar onkologiyasi, gematologiyasi va immunologiyasi ilmiy-amaliy tibbiyot markazi bor.

Япония направит Узбекистану медицинское оборудование на $215 тысяч
9 января в Министерстве здравоохранения Узбекистана состоялась церемония подписания грантовых контрактов в рамках программы японского правительства «Безвозмездная помощь социальным проектам малого масштаба по обеспечению человеческой безопасности».
На мероприятии присутствовали министр здравоохранения Узбекистана Асилбек Худаяров, посол Японии Хатори Такаши, а также представители медицинских учреждений из Ташкента и Бухарской области.
В рамках программы было подписано три проекта на общую сумму около 215 тысяч долларов. Средства направят на закупку современного медицинского оборудования для различных учреждений. Среди них — Бухарский филиал Республиканского центра экстренной медицинской помощи, Республиканский перинатальный центр и Научно-практический медицинский центр детской онкологии, гематологии и иммунологии.