MDH chegaralarda qo‘shma mashqlarga tayyorlanmoqda
MDHga a’zo davlatlar ekspertlari Hamdo‘stlikning tashqi chegaralaridagi inqirozli vaziyatlarni hal qilish bo‘yicha chegara va boshqa idoralar tuzilmalarining qo‘shma mashg‘ulotlarini tashkil etish va o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi bitim loyihasini kelishib oldilar.
Ekspert guruhining qo‘shimcha yig‘ilishi 23-24-aprel kunlari Moskvada bo‘lib o‘tdi. Uning ishida Armaniston, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Rossiya, shuningdek, MDH tuzilmalari, jumladan, hujjatning asosiy ishlab chiquvchisi bo‘lgan Chegara qo‘shinlari qo‘mondonlari kengashi vakillari ishtirok etdi.
Ekspertlar kelib tushgan takliflarni muhokama qilib, Bitim loyihasi matnini maromiga yetkazdilar va kelishdilar. Hujjatni belgilangan tartibda Hamdo‘stlik Davlat rahbarlari kengashi muhokamasiga kiritish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Kelgusidagi Bitimning maqsadi boshqaruv organlari va chegara qo‘shinlari, shuningdek, boshqa idoralarning tashqi chegaralarda inqirozli vaziyatlar yuzaga kelganda birgalikda harakat qilishga tayyorligini oshirishdan iborat. Mashg‘ulotlar rejalashtirish, tezkor harakatlar va tuzilmalarni boshqarishni takomillashtirish, ishtirokchilarning amaliy ko‘nikmalarini rivojlantirish va samarali javob berish uchun yagona yondashuvlarni ishlab chiqish imkonini beradi.

СНГ готовится к совместным учениям на границах
Эксперты государств — участников СНГ согласовали проект соглашения о порядке организации и проведения совместных учений формирований пограничных и иных ведомств по урегулированию кризисных ситуаций на внешних границах Содружества.
Дополнительное заседание экспертной группы прошло в Москве 23 – 24 апреля. В его работе приняли участие представители Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, а также структур СНГ, включая Совет командующих Пограничными войсками, который является основным разработчиком документа.
Эксперты обсудили поступившие предложения, доработали текст проекта Соглашения и согласовали его. Документ решено внести на рассмотрение Совета глав государств Содружества в установленном порядке.
Целью будущего Соглашения является повышение готовности органов управления и пограничных, а также других ведомств к совместным действиям при возникновении кризисных ситуаций на внешних границах. Проведение учений позволит усовершенствовать планирование, оперативные действия и управление формированиями, развить практические навыки участников и выработать единые подходы к эффективному реагированию.