Mahalla 2021 yilda tashkil etilgan bo‘lib, bugungi kunda obodonlashtirishga zamonaviy yondashuvning namunasi hisoblanadi. Bu yerda 48 ta ko‘p qavatli uy va 625 ta xonadondan iborat 11 mingdan ziyod aholi istiqomat qiladi.
Ilgari bu hudud shahar chekkasi hisoblangan. 2018-yildan boshlab tumanda faol qurilish ishlari boshlandi: zamonaviy uylar, bolalar va sport maydonchalari barpo etildi, ko‘chalar va hovlilar obodonlashtirildi. Joriy yilda mahallada uch qavatli bino qurilib, birinchi qavatda rais xonasi, kutubxona va jadidlar burchagi, yuqori qavatlarda esa aniq fanlar va xorijiy tillar o‘quv markazi, fitnes zali hamda yoshlarni kasbga yo‘naltirish monomarkazi joylashtirildi.
Prezidentimiz mahalla oqsoqollari va faollari bilan suhbatlashdi. Ular so‘nggi yillarda tuman sezilarli darajada o‘zgarganini ta’kidlashdi. Yangi korxonalar va infratuzilma obyektlari qurilishi natijasida ijtimoiy-iqtisodiy hayot jonlandi.
Shavkat Mirziyoyev bunday tashriflardan maqsad qabul qilingan qarorlar qanday amalga oshirilayotgani va bu odamlar hayotiga qanday ta’sir ko‘rsatayotganini ko‘rish ekanini ta’kidladi. Prezident bunday o‘zgarishlar har bir hududda amalga oshirilishi, bunda ish o‘rinlari yaratish, ta’lim, madaniyat va ma’naviyatni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilishini aytib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari yangi 16 qavatli uyning dastlabki ikki qavatida joylashgan 150 o‘rinli xususiy bolalar bog‘chasiga alohida e’tibor qaratdi. Muassasa zamonaviy dizayn va milliy an’analar uyg‘unligida qurilgan bo‘lib, bolalar uchun qulay sharoit yaratilgan.
Mahallada istiqomat qiluvchi yosh bolali ayollar uchun tikuvchilik va qandolatchilik sohalarida ish o‘rinlari tashkil etilmoqda. Yangi bolalar bog‘chasi ularning hayotini sezilarli darajada yengillashtiradi, ish va oila yumushlarini muvaffaqiyatli uyg‘unlashtirishga imkon beradi.

Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Хушнуд
Махалля была образована в 2021 году и сегодня является примером современного подхода к благоустройству. Здесь проживает более 11 тысяч человек в 48 многоквартирных домах и 625 хозяйствах.
Ранее эта территория считалась окраиной города. С 2018 года началась активная застройка района: появились современные дома, детские и спортивные площадки, благоустроены улицы и дворы. В этом году в махалле было построено трёхэтажное здание, где на первом этаже разместились кабинет председателя, библиотека и уголок джадидов, а на верхних этажах — учебный центр по точным наукам и иностранным языкам, фитнес-зал и моноцентр профессиональной ориентации молодёжи.
Президент побеседовал с аксакалами и активистами махалли, которые отметили, что район заметно преобразился за последние годы. Были построены новые предприятия и объекты инфраструктуры, что оживило социальную и экономическую жизнь.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что цель подобных визитов — увидеть, как реализуются принятые решения и как это отражается на жизни людей. Президент отметил, что такие изменения планируется осуществлять в каждом регионе, уделяя особое внимание созданию рабочих мест, развитию образования, культуры и духовности.
Особое внимание глава государства уделил частному детскому саду на 150 мест, расположенному на первых двух этажах нового 16-этажного дома. Учреждение сочетает современный дизайн и элементы национальных традиций, что создаёт комфортные условия для детей.
Для женщин с маленькими детьми, проживающих в махалле, создаются рабочие места в сферах швейного дела и кондитерского производства. Новый детский сад значительно облегчает их жизнь, давая возможность совмещать работу и заботу о семье.