O‘zbekistonda pensiya tayinlash mexanizmi avtomatlashtiriladi
O‘zbekistonda ijtimoiy xizmatlar tizimini takomillashtirish maqsadida qonun loyihasi ishlab chiqilmoqda. Asosiy yangiliklardan biri pensiyalarni ariza topshirmasdan avtomatik tarzda tayinlash bo‘ladi. Bu qoida erkaklarga 60 yoshdan, ayollarga esa 55 yoshdan boshlab tatbiq etiladi.
Pensiyalarni tayinlashning proaktiv shaklini joriy etish to‘lovlarni olish jarayonini sezilarli darajada soddalashtiradi va ortiqcha byurokratik tartib-qoidalarni bartaraf etadi. Yangi mexanizmning asosini hisob-kitoblarda aniqlik va tezkorlikni ta’minlaydigan zamonaviy axborot texnologiyalari tashkil etadi.
Bundan tashqari, barcha turdagi ijtimoiy nafaqalarni tayinlash va to‘lash vakolatlarini Ijtimoiy himoya milliy agentligiga o‘tkazish rejalashtirilmoqda. Shu munosabat bilan ‘Davlat boji to‘g‘risida"gi va "Aholini ish bilan ta’minlash to‘g‘risida‘gi qonunlarga o‘zgartishlar kiritilmoqda. Ushbu chora-tadbirlar ehtiyojmand fuqarolar uchun to‘lovlar jarayonini markazlashtirish va ularni rasmiylashtirishni soddalashtirish imkonini beradi.
Qonun loyihasining qabul qilinishi aholini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashning yanada qulay va samarali tizimini yaratish, fuqarolarning pensiya va nafaqalarni o‘z vaqtida olishini ta’minlash imkonini beradi.

Механизм начисления пенсий в Узбекистане станет автоматическим
В Узбекистане разрабатывают законопроект, направленный на совершенствование системы социальных услуг. Одним из ключевых нововведений станет автоматическое назначение пенсий без необходимости подачи заявления. Это правило будет действовать для мужчин с 60 лет и для женщин с 55 лет.
Внедрение проактивной формы начисления пенсий позволит значительно упростить процесс получения выплат и исключить лишние бюрократические процедуры. В основу нового механизма лягут современные информационные технологии, которые обеспечат точность и оперативность в расчётах.
Кроме того, планируется передача полномочий по назначению и выплате всех видов социальных пособий Национальному агентству социальной защиты. В связи с этим вносятся изменения в законы «О государственной пошлине» и «О занятости населения». Эти меры позволят централизовать процесс выплат и упростить их оформление для нуждающихся категорий граждан.
Принятие законопроекта создаст более удобную и доступную систему социальной поддержки, обеспечивая гражданам своевременное получение пенсий и пособий.