O'zbekiston ochiq gender ma'lumotlari siyosatini takomillashtirmoqda
Oliy Majlis Senatining axborot siyosati va davlat organlarida ochiqlik qo’mitasi statistika agentligi va YEXHT bilan birgalikda xalqaro vebinar tashkil etdi. Tadbirning maqsadi inklyuziv boshqaruv va aniq ma’lumotlarga asoslangan siyosatni ishlab chiqishda yordam beradigan mustahkam ma’lumotlar tizimi kontseptsiyasini yaratish edi.
Vebinarda O’zbekistonda gender tengligi, xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq va imkoniyatlarni ta’minlash, xotin-qizlarni ijtimoiy va huquqiy qo’llab-quvvatlash, shuningdek, ularning jamiyat va davlat boshqaruvidagi teng huquqli ishtiroki masalalari yuzasidan amalga oshirilgan ishlar muhokama qilindi.
Ta’kidlanishicha, ayollarni zulm va zo’ravonlikdan himoya qilish bo’yicha islohotlar xorijiy davlatlar, xalqaro tashkilotlar va xorijiy ekspertlar tomonidan yuqori baholanadi. Masalan, Jahon bankining “ayollar, biznes va qonun 2024” indeksida O’zbekiston 100 balldan 82,5 ball to’plagan va gender tengligi bo’yicha dunyoning eng yaxshi 5 mamlakatiga kirgan.
Tadbirda gender ma’lumotlarini to’plash, tahlil qilish va tarqatishda muvaffaqiyatli xalqaro amaliyotlar va innovatsion usullardan foydalanish bosqichlari tahlil qilindi. O’zbekistonda gender axborotining mavjud amaliyotini takomillashtirish, uni xalqaro standartlarga muvofiqlashtirish muhokama qilindi, shuningdek, uni takomillashtirish bo’yicha qisqa va uzoq muddatli maqsadlarni belgilab berdi.

Узбекистан усовершенствует политику открытых гендерных данных
Комитет Сената Олий Мажлиса по информационной политике и открытости в госорганах вместе с Агентством статистики и ОБСЕ организовали международный вебинар. Целью мероприятия стало создание концепции надёжной системы данных, которая поможет разрабатывать политику, основанную на инклюзивном управлении и точной информации.
На вебинаре обсудили проделанную в Узбекистане работу по вопросам гендерного равенства, обеспечению равных прав и возможностей для женщин и мужчин, социальной и правовой поддержке женщин, а также их равноправному участию в обществе и государственном управлении.
Было отмечено, что реформы по защите женщин от притеснений и насилия высоко оцениваются зарубежными странами, международными организациями и иностранными экспертами. Например, в индексе Всемирного банка «Женщины, бизнес и закон 2024» Узбекистан набрал 82,5 балла из 100 и вошёл в топ-5 стран мира по показателям гендерного равенства.
На мероприятии проанализировали шаги по использованию успешных международных практик и инновационных методов в сборе, анализе и распространении гендерных данных. Обсудили совершенствование существующей практики гендерной информации в Узбекистане, приведение её в соответствие с международными стандартами, а также определили краткосрочные и долгосрочные цели для её улучшения.