Oʻzbekiston Prezidenti Ozarbayjon Prezidenti bilan muzokaralar oʻtkazdi
Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev bilan uchrashuv oʻtkazdi. Uchrashuvda ilgari avgust oyida erishilgan kelishuvlar asosida mustahkamlanib borayotgan oʻzbek-ozarbayjon doʻstlik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar joriy yilda ikki mamlakat oʻrtasida koʻp qirrali aloqalarning jadal rivojlanishi yili boʻlgani uchun hamkorlikning yuqori darajasini qayd etdilar. Savdo hajmi oshib, avtomobilsozlik, tekstil va elektrotexnika sohalarida, qishloq xoʻjaligi, qurilish va boshqa yoʻnalishlarda qoʻshma loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshmoqda. Loyihalar portfelini, jumladan, Qoʻshma investitsiya kompaniyasi orqali moliyalashtirishni kengaytirish, kelgusida oʻsishga katta ahamiyatga ega ekani ta’kidlandi.
Prezidentlar Afgʻoniston iqtisodiy rivojlanishini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha qoʻshma qadamlarni muhokama qildilar va madaniy-gumanitar aloqalarni faollashtirish boʻyicha fikr almashdilar. 2025 yilda diplomatik aloqalarning 30 yilligiga tayyorgarlik doirasida keng koʻlamli tadbirlar dasturini amalga oshirish rejalashtirilmoqda.

Президент Узбекистана провёл переговоры с президентом Азербайджана
Шавкат Мирзиёев провёл встречу с президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым. На встрече обсуждались вопросы углубления узбекско-азербайджанских отношений дружбы и союзничества, укрепляющиеся на основе договорённостей, достигнутых ранее в августе.
Стороны отметили высокий уровень сотрудничества в этом году, который стал Годом интенсивного развития многоплановых связей между двумя странами. Увеличиваются объёмы товарооборота, успешно реализуются совместные проекты в автомобилестроении, текстильной и электротехнической отраслях, сельском хозяйстве, строительстве и других направлениях. Было подчёркнуто, что расширение портфеля проектов, включая финансирование через Совместную инвестиционную компанию, имеет большое значение для дальнейшего роста.
Президенты обсудили совместные шаги по поддержке экономического развития Афганистана, а также обменялись мнениями по активизации культурно-гуманитарных связей. В рамках подготовки к 30-летию дипломатических отношений в 2025 году планируется реализация насыщенной программы мероприятий.