O‘zbekistonda tovarlarni kechiktirib yetkazganlik uchun jarimalar joriy etilishi mumkin
O‘zbekistonda sotuvchilarga tovarlarni o‘z vaqtida yetkazib bermaganlik uchun jarima to‘lash majburiyatini yuklash bo‘yicha yangilik muhokama qilinmoqda. Oliy Majlis Qonunchilik palatasi 21 yanvar kuni "Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida‘gi qonunga tegishli o‘zgartishlarni birinchi o‘qishda ma’qulladi.
Qonun loyihasiga ko‘ra, belgilangan muddatda majburiyatlarni bajarmagan sotuvchilar kechiktirilgan har bir kun, soat yoki daqiqa uchun tovar qiymatining 0,5 foizi miqdorida jarima to‘lashga majbur bo‘ladi. Kompensatsiyaning eng yuqori miqdori tovar narxining 100 foizigacha yetishi mumkin.
Qonun tashabbuskorlari ta’kidlashicha, jarimani to‘lash sotuvchilarni tovarni kechiktirib yetkazish yoki to‘liq yetkazib bermaslik oqibatida yetkazilgan zararni qoplash majburiyatidan ozod qilmaydi. Biroq, kechikish iste’molchining aybi bilan sodir bo‘lgan taqdirda, sotuvchi javobgarlikdan ozod etiladi.
Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi raisining o‘rinbosari Farrux Qoraboyev ma’lum qilishicha, 2024-yilda fuqarolardan 30 mingdan ortiq murojaat kelib tushgan bo‘lib, ularning 35 foizi savdoga taalluqli. Ular orasida maishiy texnika, mebel va tayyor ovqatlar kabi tovarlarni yetkazib berish kechikishi bo‘yicha 4000 dan ortiq shikoyat mavjud. Raqamli platformalar orqali xarid qilishdagi muammolar 1500 ta murojaatda qayd etilgan.
Yig‘ilishda yangi qoidani elektr energiyasi, suv va gaz yetkazib beruvchilarga ham tatbiq etish taklifi bildirildi. Deputat Dilnoza Azizova ushbu sohalardagi uzilishlarni eslatib, bunday holatlarda iste’molchilar huquqlarini himoya qilish masalasiga e’tibor qaratdi.
Bunga javoban qonun tashabbuskorlari asosli takliflar hujjatni takomillashtirish jarayonida inobatga olinishini ta’kidladilar, biroq tafsilotlar hozircha oshkor qilinmagan.
Qonun loyihasi 131 deputat tomonidan qo‘llab-quvvatlandi, 4 nafari betaraf qoldi, birorta ham qarshi ovoz berilmadi. Hujjat takomillashtirilishi va ikkinchi o‘qishda taqdim etilishi kutilmoqda.

В Узбекистане могут ввести пеню за просрочку поставки товаров
В Узбекистане обсуждают нововведение, которое обяжет продавцов выплачивать пеню за несвоевременную поставку товаров. Законодательная палата Олий Мажлиса 21 января поддержала в первом чтении соответствующие поправки в закон «О защите прав потребителей».
Согласно законопроекту, продавцы, не выполнившие обязательства в оговоренные сроки, будут обязаны выплатить пеню в размере 0,5% от стоимости товара за каждый день, час или минуту просрочки. Максимальная сумма компенсации может достигать 100% цены товара.
Инициаторы закона отметили, что выплата пени не освобождает продавцов от обязательств по возмещению убытков, причинённых задержкой поставки или недопоставкой товара. Однако в случае, если задержка произошла по вине потребителя, продавец будет освобождён от ответственности.
Заместитель председателя Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей Фаррух Карабаев сообщил, что в 2024 году от граждан поступило более 30 тысяч обращений, из которых 35% касались торговли. Среди них свыше 4000 жалоб на задержки поставки товаров, таких как бытовая техника, мебель и готовая еда. Проблемы при покупках через цифровые платформы зафиксированы в 1500 обращениях.
На заседании также прозвучало предложение распространить новую норму на поставщиков электроэнергии, воды и газа. Депутат Дильноза Азизова напомнила о перебоях в этих сферах, затронув вопрос о защите прав потребителей в подобных случаях.
В ответ инициаторы закона подчеркнули, что обоснованные предложения будут учтены при доработке документа, однако подробности на данный момент не раскрываются.
Законопроект получил поддержку 131 депутата, 4 воздержались, и ни одного голоса против. Ожидается, что документ будет доработан и представлен во втором чтении.