O‘zbekistonda jinoyat jarayonida qiynoqlarga qarshi choralar kuchaytiriladi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining yalpi majlisida deputatlar jinoyat ishi yuritish doirasida qiynoqlar va boshqa shafqatsiz muomalalarning oldini olishga qaratilgan qonun loyihasini ko‘rib chiqib, ikkinchi o‘qishda qabul qildilar.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda fuqarolarning huquq va erkinliklari kafolatlarini mustahkamlash, ayniqsa, ularni g‘ayriinsoniy va qadr-qimmatni kamsituvchi xatti-harakatlardan himoya qilish bo‘yicha sezilarli ishlar amalga oshirilmoqda. O‘zbekiston Konstitutsiyasining yangi tahriri inson sha’ni va qadr-qimmatining daxlsizligi kafolatlarini kuchaytirdi, bu esa yangi qonunchilik tashabbuslarini ishlab chiqish uchun asos bo‘ldi.
Qonun loyihasida tergov hibsxonalariga joylashtiriladigan barcha shaxslar uchun majburiy tibbiy ko‘rik o‘tkazish nazarda tutilmoqda. Ushbu ko‘rik bevosita hibsxonaning o‘zida o‘tkazilib, qamoqda saqlash boshlanishidan oldin majburiy tartib-qoidaga aylanadi.
Bundan tashqari, ushlangan shaxslarda tan jarohatlari yoki shikastlar aniqlangan taqdirda, darhol prokurorga xabar beriladi. Bunday chora mahbuslarga nisbatan sodir etilishi mumkin bo‘lgan zo‘ravonlik va qiynoq holatlarining oldini olishga qaratilgan.

В Узбекистане усилят меры против пыток в уголовном процессе
На пленарном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса депутаты рассмотрели и приняли во втором чтении законопроект, направленный на предотвращение пыток и других жестоких видов обращения в рамках уголовного судопроизводства.
В последние годы в стране проводится значительная работа по укреплению гарантий прав и свобод граждан, особенно в вопросах защиты от бесчеловечных и унижающих достоинство действий. Новая редакция Конституции Узбекистана усилила гарантии неприкосновенности чести и достоинства человека, что стало основой для разработки новых законодательных инициатив.
Законопроект предусматривает введение обязательного медицинского осмотра для всех лиц, помещаемых в следственные изоляторы. Этот осмотр будет проводиться непосредственно в изоляторе и станет обязательной процедурой перед началом содержания под стражей.
Кроме того, в случае обнаружения у задержанных телесных повреждений или травм, прокурор будет немедленно уведомлён. Такая мера направлена на предотвращение возможных случаев насилия и пыток в отношении заключённых.