O‘zbekistonda faxriy donorlarga yangi imtiyozlar beriladi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining yalpi majlisida deputatlar mamlakatda donorlik harakatini qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirish maqsadidagi qonun loyihasini ikkinchi o‘qishda ma’qullashdi.
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda ommaviy donorlik dasturlari jadal rivojlanmoqda, qon xizmati muassasalari faoliyati takomillashtirilmoqda, ularni zamonaviy uskunalar bilan jihozlash ustuvor vazifaga aylanmoqda. Bundan tashqari, donorlik harakatini ommalashtirish va unga keng jamoatchilikni jalb etish bo‘yicha keng qamrovli ishlar olib borilmoqda.
Yangi qonun loyihasiga ko‘ra, “O‘zbekiston Respublikasining faxriy donori” ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan fuqarolarga bir qator imtiyozlar taqdim etiladi. Ularga yillik mehnat ta’tili uchun qulay vaqtni tanlash huquqi, shuningdek, yo‘nalishli va chiziqli taksilardan tashqari shahar jamoat transportining barcha turlaridan bepul foydalanish imkoniyati beriladi. Bundan tashqari, faxriy donorlar birinchi navbatda sanatoriy va kurortlarda davolanish uchun yo‘llanma olish huquqiga ega bo‘ladilar.

В Узбекистане поддержат почётных доноров новыми льготами
На пленарном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса депутаты во втором чтении одобрили законопроект, направленный на совершенствование системы поддержки донорского движения в стране.
В последние годы в Узбекистане активно развиваются программы массового донорства, совершенствуется работа учреждений службы крови, а их оснащение современным оборудованием становится приоритетом. Помимо этого, ведётся масштабная работа по популяризации донорского движения и привлечению к нему широкой общественности.
Согласно новому законопроекту, граждане, удостоенные нагрудного знака «Почётный донор Республики Узбекистан», получат ряд льгот. Им будет предоставлено право выбирать удобное время для ежегодного трудового отпуска, а также возможность бесплатно пользоваться всеми видами городского общественного транспорта, за исключением маршрутных и линейных такси. Кроме того, почётные доноры смогут в первоочередном порядке получать путёвки для лечения в санаториях и на курортах.