Rossiya mudofaa vazirining O‘zbekistonga rasmiy tashrifi
Rossiya harbiy idorasi rahbarining tashrifi ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlash va xavfsizlikning muhim masalalarini muhokama qilishga qaratilgan. Andrey Belousov O‘zbekiston mudofaa vaziri, general-mayor Shuhrat Xolmuhamedov bilan uchrashadi, shuningdek, respublika harbiy-siyosiy rahbariyati vakillari bilan muzokaralar olib boradi.
Tashrif davomida Markaziy Osiyo mintaqasida xavfsizlikni ta’minlash, hamda Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi harbiy va harbiy-texnik hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama etilishi ko‘zda tutilgan. Bu masalalar har ikki mamlakat uchun ustuvor ahamiyatga ega, chunki Markaziy Osiyo geosiyosiy nuqtai nazardan strategik ahamiyatga ega.
Rossiya Federatsiyasi Mudofaa vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, muzokaralar mudofaa sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish va qo‘shma loyihalarni rivojlantirishga qaratiladi. So‘nggi yillarda mamlakatlar harbiy sohadagi hamkorlikni kengaytirish, jumladan tajriba almashish, qo‘shma mashg‘ulotlar o‘tkazish va harbiy-texnik munosabatlarni rivojlantirish bo‘yicha faol ish olib bormoqda.
Vazir Belousovning O‘zbekistonga tashrifi ijtimoiy tarmoqlarda qizg‘in muhokamalarga sabab bo‘ldi. Foydalanuvchilar bunday hamkorlikning har ikki mamlakat uchun ahamiyati haqida fikr bildirmoqda. Siyosatshunoslar Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi harbiy aloqalarni mustahkamlash mintaqaviy xavfsizlikning muhim tarkibiy qismi ekanligini ta’kidlamoqda. So‘nggi yillarda Rossiyaning yuqori martabali amaldorlarining O‘zbekistonga tashriflari ancha muntazam tus oldi, bu ikki tomonlama munosabatlarning barqarorligi va mustahkamlanayotganidan dalolat beradi.
Ta’kidlash joizki, Andrey Belousov 2024-yilda mintaqaning boshqa asosiy mamlakatlariga, jumladan Shimoliy Koreya va Xitoyga ham tashrif buyurgan. Pxenyanga safari chog‘ida Rossiya mudofaa vaziri KXDR mudofaa vaziri No Gvan Chxol bilan strategik sheriklik masalalarini muhokama qildi. U Rossiya va KXDR o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik to‘g‘risidagi shartnoma Shimoli-Sharqiy Osiyoda yangi urush xavfini kamaytirishga qaratilganligini ta’kidladi.

Официальный визит министра обороны России в Узбекистан
Визит главы российского военного ведомства направлен на укрепление двусторонних связей и обсуждение ключевых вопросов безопасности. Андрей Белоусов встретился с министром обороны Узбекистана, генерал-майором Шухратом Халмухамедовым, а также провёл встречи с представителями военно-политического руководства республики.
В ходе визита планируется обсудить вопросы обеспечения безопасности в Центрально-Азиатском регионе, а также расширение военного и военно-технического сотрудничества между Россией и Узбекистаном. Эти вопросы являются приоритетными для обеих стран, так как Центральная Азия играет стратегическую роль в геополитическом контексте.
По информации Министерства обороны Российской Федерации, переговоры будут сосредоточены на углублении сотрудничества в области обороны и развитии совместных проектов. В последние годы страны активно работают над расширением взаимодействия в военной сфере, включая обмен опытом, проведение совместных учений и развитие военно-технических отношений.
Визит министра Белоусова в Узбекистан вызвал активное обсуждение в социальных сетях, где пользователи высказываются о значении такого сотрудничества для обеих стран. Политологи отмечают, что укрепление военных связей между Россией и Узбекистаном является важным элементом региональной безопасности. Визиты высокопрофильных российских чиновников в Узбекистан в последние годы стали довольно регулярными, что свидетельствует о стабильности и укреплении двусторонних отношений.
Отметим, что в 2024 году Андрей Белоусов также посетил другие ключевые страны региона, включая Северную Корею и Китай. В ходе визита в Пхеньян министр обороны России обсудил вопросы стратегического партнерства с министром обороны КНДР Но Гван Чхолем. Он подчеркнул, что Договор о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между Россией и КНДР направлен на снижение риска новой войны в Северо-Восточной Азии.