Shavkat Mirziyoyev Rossiya mudofaa vaziri bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-yanvar kuni mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Rossiya Federatsiyasi mudofaa vaziri Andrey Belousov bilan uchrashdi. Suhbat boshida Rossiya harbiy idorasi rahbari Rossiya Prezidenti Vladimir Putinning salomi va samimiy tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda asosiy e’tibor O‘zbekiston-Rossiya munosabatlarini keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik doirasida mustahkamlash masalalariga qaratildi. Xususan, 2024-yil may oyida Rossiya Federatsiyasi Prezidentining O‘zbekistonga tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish nuqtai nazaridan hamkorlikni yanada rivojlantirish yo‘nalishlari muhokama qilindi.

Шавкат Мирзиёев встретился с министром обороны России
22 января Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев встретился с министром обороны Российской Федерации Андреем Белоусовым, который находится в стране с официальным визитом. В начале беседы глава российского военного ведомства передал приветствия и наилучшие пожелания от Президента России Владимира Путина.
Основное внимание на встрече было уделено вопросам укрепления узбекско-российских отношений в рамках всеобъемлющего стратегического партнёрства и союзничества. Были рассмотрены направления дальнейшего развития сотрудничества, особенно в контексте реализации договорённостей, достигнутых в ходе визита Президента РФ в Узбекистан в мае 2024 года.