Shavkat Mirziyoyev Toshkentning 2045 yilgacha ishlab chiqilgan bosh rejasi loyihasi bilan tanishdi. Hozirgi kunda shahar hududi 43 822 gektarni egallaydi, aholisi esa uch million kishidan oshadi. Ushbu ko’rsatkichlar o’sishi kutilmoqda va buning uchun shaharni rivojlantirish uchun yangi reja tuzildi.
Loyihaning dastlabki versiyalari 2022-yilda taqdim etilgan va o’shandan beri hujjat davlat rahbarining tavsiyalarini hisobga olgan holda qayta ko’rib chiqilgan. Loyiha ustida ishni Singapur, Buyuk Britaniya, Turkiya, Germaniya, Xitoy va Niderlandiya mutaxassislari ishtirokida olib borildi. Ushbu rejaga muvofiq Toshkent uch zonaga bo’linadi: konservatsiya zonasi madaniy meros va yashil maydonlarni saqlashga yo’naltiriladi, rekonstruksiya zonasi mavjud hududlarni rivojlantirishni nazarda tutadi, renovatsiya zonasida esa eski uy-joy qurilishi rejalashtirilgan.
Shaharning ekologik va transport muammolariga alohida e’tibor qaratilmoqda. So’nggi 10 yil ichida Toshkentda o’rtacha harorat 1 darajaga ko’tarildi va havoning ifloslanish darajasi me’yordan oshib ketdi. Avtomobillar soni ham ortib bormoqda, bu esa shahar bo’ylab haydashni qiyinlashtiradi. Bosh reja doirasida yashil zonalar maydonini uch baravar oshirish, uni 25 ming gektarga yetkazish ko’zda tutilgan, bu esa har bir aholiga o’rtacha olti kvadrat metr yashil maydonga ega bo’lish imkonini beradi.
Reja transport infratuzilmasini yaxshilashni ham o’z ichiga oladi. Shahar aholisiga 15 daqiqada yaqin atrofdagi bolalar bog’chalari, maktablar, shifoxonalar va boshqa muhim muassasalarga borish imkoniyati beriladi. Buning uchun jamoat transporti tarmog’i ishlab chiqiladi, yangi yo’llar quriladi va metrobus yo’nalishlari tashkil etiladi.
Toshkentning infratuzilmasi, ayniqsa elektr energiyasi, suv ta’minoti va kanalizatsiya tizimlari endi ortib borayotgan yuk bilan ishlamoqda. Bosh reja loyihasida ularning imkoniyatlarini oshirish choralari ko’zda tutilgan. Bosh reja xaritalari tasdiqlangandan so’ng jamoatchilikka e’lon qilinadi.
Prezident Mirziyoyev Toshkentni kamida 7,5 million kishi qulay yashashi va ishlashi mumkin bo’lgan metropolga aylantirish muhimligini ta’kidladi.

Разработан новый генеральный план Ташкента
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом генерального плана Ташкента, разработанного на период до 2045 года. Сейчас территория города занимает 43 822 гектара, а население превышает три млн человек. Ожидается, что эти показатели будут расти, и для этого был создан новый план развития города.
Первоначальные версии проекта были представлены ещё в 2022 году, и с тех пор документ был доработан с учётом рекомендаций главы государства. Работа над проектом велась с участием специалистов из Сингапура, Великобритании, Турции, Германии, Китая и Нидерландов. Согласно этому плану, Ташкент будет разделён на три зоны: зона консервации будет направлена на сохранение культурного наследия и зелёных пространств, зона реконструкции предусматривает развитие существующих территорий, а в зоне реновации планируется строительство на месте старого жилья.
Особое внимание уделяется экологическим и транспортным проблемам города. За последние 10 лет средняя температура в Ташкенте выросла на 1 градус, а уровень загрязнения воздуха иногда превышает норму. Количество автомобилей также увеличивается, что усложняет движение по городу. В рамках генерального плана предусмотрено утроить площадь зелёных зон, доведя её до 25 тысяч гектаров, что позволит каждому жителю иметь в среднем шесть квадратных метров зелёных насаждений.
План также включает улучшение транспортной инфраструктуры. Жителям города будет предоставлена возможность за 15 минут добраться до ближайших детских садов, школ, больниц и других важных объектов. Для этого будет развита сеть общественного транспорта, построены новые дороги и организованы маршруты метробуса.
Инфраструктура Ташкента, особенно системы электроэнергии, водоснабжения и канализации, сейчас работают с повышенной нагрузкой. В проекте генерального плана предусмотрены меры для увеличения их мощностей. Карты генерального плана будут опубликованы в открытом доступе после его утверждения.
Президент Мирзиёев отметил важность превращения Ташкента в мегаполис, где могут комфортно жить и работать не менее 7,5 миллиона человек.