O'zbekistonda ish haqi, pensiya va nafaqalar ko'payadi
Shavkat Mirziyoyev 1-sentabrdan boshlab ish haqi, pensiya va nafaqalar miqdori 15 foizga oshirilishi to’g’risida farmon imzoladi. Tashabbus aholining turmush darajasini oshirish, ijtimoiy himoyani kuchaytirish, shuningdek, pedagog va tibbiyot xodimlarining mehnatini rag’batlantirishga qaratilgan.
2024-yil 1-sentabrdan boshlab O’zbekistonda pensiya va nafaqalarni 15 foizga oshirish rejalashtirilgan. Asosiy pensiya oyiga 428 000 so’m, eng kam yosh pensiyasi 834 000 so’m, nogironlik pensiyasi esa 920 000 so’m bo’ladi.
2024-yil 1-oktabrdan boshlab byudjet tashkilotlarida tibbiyot xodimlari va o’qituvchilarning ish haqi 15 foizga oshadi, qolgan byudjet xodimlari esa 10 foizga oshadi. Eng kam ish haqi oyiga 1 155 000 so’m, asosiy hisob — kitob qiymati esa 375 000 so’m qilib belgilanadi.
Ish haqi, pensiya va nafaqalarni oshirish uchun barcha xarajatlar davlat byudjeti va pensiya jamg’armasi hisobidan qoplanadi. Shuningdek, ish beruvchilarga ish haqini minimal darajadan past bo’lmasligi uchun oshirish tavsiya etiladi. Farmon ijrosini nazorat qilish O’zbekiston Bosh vaziriga yuklatilgan.

В Узбекистане повысят зарплаты, пенсии и пособия
Шавкат Мирзиёев подписал указ, согласно которому с 1 сентября размеры заработной платы, пенсий и пособий будут увеличены на 15%. Инициатива направлена на повышение уровня жизни населения, усиление социальной защиты, а также стимулирование труда педагогических и медицинских работников.
С 1 сентября 2024 года в Узбекистане планируется повысить пенсии и пособия на 15%. Базовая пенсия будет составлять 428 000 сумов в месяц, минимальная пенсия по возрасту — 834 000 сумов, а по инвалидности — 920 000 сумов.
С 1 октября 2024 года зарплаты медицинских работников и учителей в бюджетных организациях увеличатся на 15%, а остальные бюджетные работники получат прибавку в 10%. Минимальная зарплата будет установлена на уровне 1 155 000 сумов в месяц, а базовая расчётная величина — 375 000 сумов.
Все расходы на повышение зарплат, пенсий и пособий будут покрыты за счёт государственного бюджета и Пенсионного фонда. Работодателям также рекомендовано повышать зарплаты, чтобы они не были ниже минимальной. Контроль за исполнением указа возложен на Премьер-министра Узбекистана.