O‘zbekiston delegatsiyasi MDH PA seminarida ishtirok etdi
O‘zbekiston delegatsiyasi Senatning Orolbo‘yi mintaqasini rivojlantirish va ekologiya masalalari qo‘mitasi raisi Boriy Alixonov boshchiligida Sankt-Peterburgda bo‘lib o‘tgan iqlim o‘zgarishiga moslashish bo‘yicha seminarda qatnashdi. Seminar MDH Parlamentlararo Assambleyasi huzuridagi Ekologiya va tabiatdan foydalanish bo‘yicha ekspertlar kengashi yig‘ilishi doirasida o‘tkazildi.
Tadbirda MDH davlatlari parlamentlari, mintaqaviy hokimiyat organlari, xalqaro tashkilotlar va ilmiy muassasalar vakillari hozir bo‘ldi. Boriy Alixonov o‘z ma’ruzasida O‘zbekiston iqlim o‘zgarishiga moslashish bo‘yicha amalga oshirayotgan chora-tadbirlar haqida so‘zladi. Shuningdek, u Markaziy Osiyoda iqlim o‘zgarishi jadalligini baholash uchun Qo‘mita mutaxassislari tomonidan ishlab chiqilgan uslubiyotni taqdim etdi.
Senator ta’kidlaganidek, iqlim o‘zgarishlarini o‘rganishning mavjud usullari tanqidiy tahlil qilingan, bu esa ularning mintaqaga ta’sirini yanada aniqroq baholash uchun yangi yondashuvlarni ishlab chiqish imkonini bergan. Seksiya yig‘ilishlarida iqlim o‘zgarishining ekotizimlarga ta’siri va bu borada xalqaro hamkorlik qilish zarurati muhokama qilindi.
Tadbir yakunida MDH mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikni yaxshilash va ekologiya sohasidagi qonunchilikni takomillashtirishga qaratilgan tavsiyalar ishlab chiqildi.

Делегация из Узбекистана приняла участие в семинаре МПА СНГ
Делегация Узбекистана во главе с председателем Комитета Сената по вопросам развития Приаралья и экологии Борием Алихановым приняла участие в семинаре по адаптации к изменениям климата, который прошёл в Санкт-Петербурге. Семинар был организован в рамках заседания Экспертного совета по экологии и природопользованию при Межпарламентской Ассамблее СНГ.
На мероприятии присутствовали представители парламентов стран СНГ, региональных органов власти, международных организаций и научных учреждений. В своём выступлении Борий Алиханов рассказал о мерах, которые предпринимает Узбекистан для адаптации к климатическим изменениям. Он также представил методологию, разработанную экспертами Комитета, для оценки интенсивности изменений климата в Центральной Азии.
Сенатор отметил, что проведён критический анализ существующих методов изучения климатических изменений, что позволило разработать новые подходы для более точной оценки их влияния на регион. В ходе секционных заседаний обсуждались вопросы влияния климатических изменений на экосистемы и необходимость международного сотрудничества в этой области.
По итогам мероприятия были выработаны рекомендации, направленные на улучшение сотрудничества между странами СНГ и совершенствование законодательства в области экологии.