O‘zbekistonda aholining raqamli savodxonlik darajasi o‘rganilmoqda
Shveysariya taraqqiyot va hamkorlik agentligi O‘zbekiston aholisining raqamli savodxonlik darajasini tadqiq etish uchun 2 milliard so‘m (taxminan 149,6 ming AQSH dollari) mablag‘ ajratdi. Ushbu mablag‘lar mamlakatda IT-ta’lim va raqamli ko‘nikmalarni rivojlantirishga qaratilgan loyiha doirasida IT-ta’lim uyushmasiga o‘tkazildi. Bu borada Shveysariyaning O‘zbekistondagi elchixonasi, Shveysariya agentligi va IT-ta’lim uyushmasi o‘rtasida kelishuv imzolandi.
Loyiha aholi o‘rtasida raqamli ko‘nikmalarning hozirgi holatini tahlil qilish, shuningdek, bozor talablariga mos keladigan yangi kasblarni aniqlashdan boshlanadi. IT sohasidagi ta’lim resurslarini birlashtiruvchi onlayn platforma yaratish ishning muhim qismi hisoblanadi. Bilim va ko‘nikmalardagi kamchiliklarni aniqlashga alohida e’tibor qaratiladi, bunda yoshlar, qishloq aholisi, ayollar va qizlar, shuningdek, kam ta’minlangan oilalar va nogironligi bo‘lgan shaxslar asosiy maqsadli auditoriya bo‘ladi.

В Узбекистане исследуют уровень цифровой грамотности населения
Швейцарское агентство развития и сотрудничества выделило 2 миллиарда сумов (приблизительно 149,6 тысячи долларов США) на исследование уровня цифровой грамотности населения Узбекистана. Эти средства были переданы Ассоциации IT-образования в рамках проекта, направленного на развитие IT-образования и цифровых навыков в стране. Соглашение об этом было подписано между посольством Швейцарии в Узбекистане, Швейцарским агентством и Ассоциацией IT-образования.
Проект начнется с анализа текущего состояния цифровых навыков среди населения, а также выявления новых профессий, соответствующих требованиям рынка. Важной частью работы станет разработка онлайн-платформы, которая объединит образовательные ресурсы в сфере IT. Особое внимание будет уделено выявлению пробелов в знаниях и навыках, а целевой аудиторией станут молодёжь, жители сельских районов, женщины и девушки, а также малообеспеченные семьи и люди с инвалидностью.