O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov bir qator uchrashuvlar o‘tkazdi
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov o‘zining telegram kanalida yetakchi xalqaro kompaniyalar va davlat tashkilotlari vakillari bilan ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlash va iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan uchrashuvlar o‘tkazganini ma’lum qildi. Vazir delegatsiya bilan birgalikda Hikma Pharmaceuticals ijrochi raisi, Janob Said Darvaza bilan uchrashdi. Kompaniya imkoniyatlarini har tomonlama taqdim etishi va mintaqamizni o‘rganishga bo‘lgan qiziqishi yuqori baholandi. Vazir O‘zbekistonning o‘zaro manfaatli hamkorlikka ko‘maklashishga tayyor ekanligini ta’kidladi.
Shuningdek, Jordan Phosphate Mines Co. boshqaruv kengashi raisi, Janob Muhammad Tneybat bilan samarali uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda iqtisodiy hamkorlikning dolzarb masalalari va barcha tomonlarga foyda keltirishi mumkin bo‘lgan salmoqli imkoniyatlar muhokama qilindi.
Iordaniya Bosh vaziri o‘rinbosari, Tashqi ishlar va chet eldagi vatandoshlar ishlari vaziri, Janob Ayman Safadiy bilan muzokaralarga alohida e’tibor qaratildi. Ular bilan ikkita muhim hujjat imzolandi: diplomatik pasport egalari uchun vizasiz rejim to‘g‘risidagi hukumatlararo bitim hamda Tashqi ishlar vazirliklarining 2025-2027 yillarga mo‘ljallangan qo‘shma hamkorlik dasturi.
Bundan tashqari, Iordaniya investitsiyalar vaziri, Janob Musanna Garaibeh bilan uchrashuv o‘tkazildi. Unda hukumatlararo komissiya tuzish, qo‘shma biznes-forumlar o‘tkazish va investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. Tomonlar o‘zaro manfaatli hamkorlikning barcha afzalliklarini ro‘yobga chiqarish uchun foydalanilmagan imkoniyatlarni o‘rganishga kelishib oldilar.
O‘zbekiston delegatsiyasi Iordaniyaga tashrifi doirasida Iordaniya vaqflar, islom ishlari va muqaddas qadamjolar vaziri, Janob Muhammad Ahmad Msallam Al-Halail bilan ham uchrashdi. Ta’lim sohasidagi hamkorlik, global tendensiyalar bo‘yicha muntazam fikr almashish va yuzaga kelayotgan muammolarni hal etish uchun eng yaxshi tajriba almashish imkoniyatlari muhokama qilindi. Bunda umumiy diniy an’analar va madaniy meros inobatga olindi.
Nihoyat, Iordaniya oliy ta’lim vaziri, Janob Azmi Mahafza va Iordaniyaning yetakchi universitetlari rahbarlari bilan ta’lim sohasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi. Bu uzoq muddatli farovonlikni ta’minlashda kelajak avlodni o‘qitishning ustuvorligini tasdiqladi. Tomonlar o‘zaro aloqalarni rivojlantirishga qaratilgan qo‘shma dasturlar, talabalar almashinuvi, ilmiy anjumanlar va boshqa tadbirlar bo‘yicha yaqindan hamkorlik qilishga kelishib oldilar.

Министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов провёл ряд встреч
Министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов сообщил в своём телеграм-канале о проведённых встречах с представителями ведущих международных компаний и государственных структур, направленных на укрепление двусторонних отношений и расширение экономического партнерства. Вместе с делегацией министр встретился с исполнительным председателем Hikma Pharmaceuticals, Е.П. Саидом Дарвазой, чья всесторонняя презентация возможностей компании и интерес к изучению нашего региона были высоко оценены. Он подчеркнул готовность Узбекистана содействовать взаимовыгодному сотрудничеству.
Также состоялась продуктивная встреча с Е.П. Мохаммадом Тнейбатом, председателем правления Jordan Phosphate Mines Co., на которой обсуждались актуальные вопросы экономического партнёрства и значительный потенциал, способный принести пользу всем сторонам.
Особое внимание уделили переговорам с заместителем Премьер-министра, министром иностранных дел и по делам экспатриантов Иордании, Е.П. Айманом Сафади, с которым были подписаны два важных документа: межправительственное соглашение о безвизовом режиме для владельцев дипломатических паспортов и программа совместного сотрудничества Министерств иностранных дел на 2025–2027 годы.
Кроме того, состоялась встреча с министром инвестиций Иордании, Е.П. Мусанной Гараибех, на которой обсуждались создание межправительственной комиссии, проведение совместных бизнес-форумов и реализация инвестиционных проектов. Стороны договорились изучить неиспользованные возможности для реализации всех преимуществ взаимовыгодного партнёрства.
В рамках визита в Иорданию делегация Узбекистана также встретилась с министром по делам вакуфов, исламских дел и святынь Иордании, Е.П. Мохаммадом Ахмадом Мсалламом Аль-Халаилом. Обсудили возможности сотрудничества в области образования, организацию регулярного обмена мнениями о глобальных тенденциях и обмен лучшим опытом для решения возникающих вызовов, учитывая общие религиозные традиции и культурное наследие.
Наконец, министр высшего образования Иордании, Е.П. Азми Махафза, и руководители ведущих иорданских университетов обсудили перспективы сотрудничества в образовательной сфере, что подтвердило приоритет обучения будущего поколения в построении долгосрочного процветания. Сегодня стороны договорились о тесном сотрудничестве в формате совместных программ, студенческих обменов, проведения научных конференций и других мероприятий, направленных на развитие взаимных связей.