O‘zbekiston sog‘liqni saqlash sohasiga yangi texnologiyalarni joriy etmoqda
Sog‘liqni saqlash vazirligi tibbiy xizmatlar samaradorligini oshirishga qaratilgan pilot loyihalar ishga tushirilishini e’lon qildi. Asosiy tashabbuslardan biri 2025-yil 1-noyabrgacha mamlakatning ayrim hududlarida qo‘llanila boshlaydigan elektron retseptlarni joriy etish bo‘ladi. Ushbu chora bemorlarning dori-darmonlardan foydalanishini osonlashtiradi va ularning tayinlanishi va qo‘llanilishi ustidan nazoratni kuchaytiradi.
Shu bilan birga, shifokorlar qabuliga elektron navbatlar tizimi ishlab chiqilmoqda. Innovatsiya bemorlarga ro‘yxatga olish xonasiga borishdan qochib, internet orqali maslahatga yozilish imkonini beradi.
Tibbiyot xodimlarini rag‘batlantirishga alohida e’tibor qaratildi. O‘z ishida yuqori natijalarga erishgan yuqori malakali mutaxassislar mukofot puli bilan taqdirlanadi.

Узбекистан внедряет новые технологии в здравоохранение
Министерство здравоохранения Узбекистана объявило о запуске пилотных проектов, направленных на повышение эффективности медицинских услуг. Одной из ключевых инициатив станет внедрение электронных рецептов, которые начнут использоваться в отдельных регионах страны к 1 ноября 2025 года. Эта мера упростит доступ пациентов к лекарственным препаратам и усилит контроль за их назначением и использованием.
Параллельно разрабатывается система электронных очередей на приём к врачам. Нововведение позволит пациентам записываться на консультации через интернет, избегая необходимости посещать регистратуру.
Особое внимание уделено стимулированию медицинского персонала. Высококвалифицированные специалисты, демонстрирующие высокие результаты в своей работе, будут получать премиальные выплаты.